Zamanında PC’nizi kurtardığınız “Görev Yöneticisini” unutun! Windows 11 yeni kostüm veriyor!

0 9

Microsoft Windows 11 22H2 özellik yenileştirmesi ile çok yenilik sunmayabilir. (Kalite iyileştirmeleri var). Lakin, işletim sisteminin bu sürümünde büyük bir değişiklik kelam konusu. WinUI, Fluent Design, Mica ve daha fazlasını içeren orijinal bir “Görev Yöneticisi” bizlere sunulacak.

Windows 11 22H2 Eskiyen kahramana resmen yeni bir kostüm veriyor

Yeni Misyon Yöneticisi, mevcut uygulamanın aslında tam bir revizyon edilmiş hali olmuyor. Microsoft kimimizin PC’sini kurtardığı bu efsane uygulamayı resmen baştan tasarlıyor. Ana sayfasını yine tasarlayan yetkililer, ekseriyetle uygulamanın en üstünde yer alan “İşlemler“, “Performans“, “” üzere sekmeleri yan tarafa taşıyorlar. Bunun nedeni ise şirketin Vazife Yöneticisini daha tablet dostu ve “Modern” hale getirmek istemesi.

Aşağıdaki ekran imajlarında görebileceğiniz üzere, Vazife Yöneticisi penceresi artık yeni Mica yarı saydam dizaynını kullanıyor. Bilmeyenler için tabir edecek olursak Mica, hoş bir “renk hiyerarşisi” oluşturmak için uygulama penceresinin yahut başlık çubuğunun art plan rengini masaüstü art planıyla hizalamayı amaçlayan yeni bir “tasarım” anlayışı oluyor.

Görev Yöneticisinde kullanılan Mica tasarımı yalnızca bir şeffaflık tesiri vermiyor. Öteki bir deyişle, Paint üzere öbür bir uygulamanın üzerinde Misyon Yöneticisi açıksa, Windows 11 yeniden de masaüstü art planının tema rengini Vazife Yöneticisi’nin başlık çubuğuna uyguluyor.

Aşağıdaki fotoğrafta bunu görmek mümkün:

Microsoft yetkilisine nazaran bu değişiklikler performansı etkilemeyecek tersine Şirket, Windows 11 Vazife Yöneticisi revizyonu için performansın en kıymetli öge olmaya devam ettiğini “Tüm bu yeni fonksiyonların (Mika ve yuvarlak köşeler) harika süratli olmasını sağlamak istiyoruz” demekteler.

Yeni sekme sistemine ve dizaynına ek olarak Microsoft, yeni bir vazife oluşturma, bir vazifesi sonlandırma ve öbür genel aksiyonları en üste taşıyor. Bu genel aksiyonlar, Misyon Yöneticisindeki sekmeler ortasında geçiş yaptığınızda değişiyor.

Genel olarak, tasarım mevcut yenilemeye emsal görünebilir, fakat art plan artık karanlık modu destekliyor ve her yerde yuvarlak köşeler mevcut. Bu anlayış, Misyon Yöneticisini Microsoft’un çağdaş ve görsel olarak daha cazip bir arayüz vizyonuyla daha uyumlu hale getirmesinin bir öbür adımını taşıyor.

İşlemler sayfası da artık sistem genelinde Windows 11 tema rengini takip edebiliyor. Windows 11 22H2 ile gelecek olan bu tasarım anlayışını ve çoğumuzun kahramanı olan Misyon Yöneticisinin yeni kostümünü nasıl buluyorsunuz?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.