Yeni tip koronavirüs ortaya çıktı! Salgınlar son bulmuyor

0 4

2020 yılında hayatımıza giren koronavirüs ile iki yıldan fazladır çaba ediyoruz. Uzun müddettir uygulanan karantina uygulamaları ve toplumsal aralık kurallarıyla denetim altına alınmaya çalışılan koronavirüse karşı en büyük silahımız aşı idi. Aşı ile önemli manada denetim altına aldığımız salgın şimdi bitmiş değil. Yeni bir araştırmaya nazaran farelerde mevcut olan bir koronavirüs ortaya çıktı.

Bilim insanları, İsveç’te yeni bir koronavirüs tipi keşfettiklerini açıkladı. Lakin bu yeni virüsün bir tehdit teşkil edip etmediği şimdi aşikâr değil.

Yeni tip koronavirüs ortaya çıktı! Salgınlar son bulmuyor

Koronavirüsün akabinde ortaya çıkan maymun çiçeği salgını da kısa müddette bir kaç ülkeye yayıldı. Koronavirüs kadar önemli bir tehdit oluşturup oluşturmayacağı muhakkak olmayan bu virüsün akabinde ise yeni tip koronavirüs kendini gösterdi. Bir kaç yıldır pandemiler ile uğraşıyoruz ve bu durum hem sıhhat hem de ekonomik açıdan bir çok sorunu beraberinde getiriyor.

Yeni bir pandemi ise artık kapıda olabilir. Bilim insanları tarafından paylaşılan bilgilere nazaran yeni virüs, İsveç’te yırtıcı hayvanlar ortasında yaygın olan yeni bir tip koronavirüsü daha literatüre ekledi. ‘Grimsö virüsü’ olarak isimlendirilen koronavirüs hakkında açıklamada bulunuldu. İşte o sözler:

“Grimsö virüsünün halk sıhhatine ne üzere potansiyel tehditler oluşturabileceğini hâlâ bilmiyoruz. Bununla birlikte, müşahedelerimize ve kırmızısırtlı fareler ortasında tespit edilen evvelki koronavirüslere dayanarak, koronavirüsü yırtıcı kemirgenler içinde izlemeye devam etmek için düzgün bir neden var.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.