Xiaomi, APK Paylaşılmasına Karşı Adım Attı

0 8

Uzun yıllar boyunca, APK belgelerini çıkarma ve paylaşma kolaylığı Android işletim sisteminin bir avantajı olmuştur. Mesela bir uygulama güncellemesi problemlere neden oluyorsa, sorun çözülene kadar internetten uygulamanın eski bir sürümünü indirerek bunu çözebiliyorsunuz.

Lakin şirketler, üçüncü taraf kaynaklardan APK belgelerini kopyalayıp yükleme konusunda biz kullanıcılarla tıpkı fikirde değil. Tam da bu husus ile alakalı Xiaomi bir açıklama yaptı. Şirket, aygıt sahiplerinin üçüncü taraf kaynaklardan APK evraklarını kopyalamasını ve paylaşmasını engelleyen açık kaynaklı bir Android projesini duyurdu. Nedeni ise “özel kaynakları korumak”.

APK indirmek tarihe mi karışıyor?

Xiaomi, uygulamaların sadece Google Play Store’da yahut öbür emniyetli pazarlarda kullanılabilir olmasını istiyor. Lakin Google şirketin bu teşebbüsüne açıkça karşı çıktı ancak rekabet yahut kaynakların özel kaynakları muhafaza nedeniyle değil. Sebep, Xiaomi tarafından hazırlanan yazılımın kıymetli bir dezavantajı olması.

Bu yazılım, APK evraklarının sırf Android’in olağan (özel) yapısından çıkarılmasını engellemek için tasarlanmış. Lakin Google çalışanlarından birine nazaran bu sınırlamayı aşmak için Android sisteminde kusur ayıklama yapısını yüklemek kâfi olacak ve bu, APK’yı her zamanki üzere çıkarmaya imkan sağlayacak.

Google geliştiricileri, APK belgelerinin çıkartılamaz yapılamayacağından neredeyse emin. Rastgele bir metotla APK’ları çıkartılamaz hâle getirmek imkânsız fakat Xiaomi de Google kadar inatçı ve APK işine bir son vermek istiyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.