Windows 11’e Gizlilik Denetimi Geliyor

0 9

İnternette klasik bir latife vardır, “beni izleyen FBI ajanı” diye. Her ne kadar bu gerçek olmasa da sahiden donanımınız aracılığıyla sizleri izleyebilecek makus maksatlı beşerler olabilir. Windows 11, bu sıkıntıya tahlil getirmeyi hedefliyor.

Microsoft, şu anda test aşamasında olan ve son vakitlerde hangi uygulamaların web kameranız üzere hassas donanım kesimlerine eriştiğini görmenize imkan tanıyan pak ve yeni bir kapalılık aracını test ediyor.

Windows 11’e Kapalılık Kontrolü özelliği geliyor

Windows 11’in test edilen Gizlilik Denetimi özelliği, Microsoft’un Kurumsal ve İşletim Sistemi Güvenliğinden Sorumlu Lider Yardımcısı David Weston tarafından Twitter’da paylaşıldı. Bu paylaşılan arayüze nazaran mikrofon ve kamera üzere donanımlarınızın hangi programlar tarafından en son ne vakit kullanıldığını görebileceksiniz.

Bu sayede sizin kullanımınız dışında bir tarih yahut saatte kullanıldığını görürseniz izlenildiğinizi fark edebileceksiniz. Zımnilik Kontrolü denetim paneline Ayarlar > Kapalılık ve güvenlik > Uygulama izinleri kısmından ulaşabileceksiniz ve potansiyel olarak şüpheli rastgele bir aktifliği denetim etmek için kullanabileceksiniz.

Ayrıca şahıslarınıza erişen uygulamalar yahut konumunuz, telefon görüşmeleri ve daha fazlasıyla ilgili detaylar hakkında bilgi de alabileceksiniz. Her durumda kullanıcıya, kelam konusu donanıma yahut fonksiyona yapılan erişimin tam saati ve tarihi de bildiriliyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce Windows 11’in bu yeni özelliği kullanışlı mı? Niyetlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.