Windows 11 İçin 3. Parti Widget Desteği Gelecek

0 19

Windows 11’e geçtiğimiz aylarda gelen bir güncelleme ile takip ettiğiniz çeşitli aktiviteleri görebileceğiniz, not tutabileceğiniz yahut hava durumunu görebileceğiniz bir Widget penceresi gelmişti.

Bu Widget penceresi de kullanıcıların bir oldukça güzeline gitti lakin şöyle bir ıstırap vardı: Yalnızca Microsoft’un oluşturduğu Widget’lar kullanılabiliyor. Lakin bu durum eskide kalıyor çünkü Microsoft, Windows 11’e üçüncü parti Widget dayanağı getireceğini resmen duyurdu.

Bu yıl içerisinde Windows 11’e üçüncü parti Widget dayanağı gelecek

Microsoft, bu yıl içinde Windows 11’deki üçüncü taraf Widget’ları desteklemeye hazırlanıyor. Yazılım devi, bugün düzenlediği yıllık Build geliştirici konferansında win32 yahut PWA uygulamaları üzerinde çalışan geliştiriciler için Windows 11 widget’larına erişim açılacağını belirtti.

Şu anda Windows 11 widget sistemi, Microsoft tarafından oluşturulan lokal Widget’larla hudutlu seçme bahtı da pek yok. Microsoft, Outlook ve Yapılacaklar uygulamaları için widget’lara sahip lakin geri kalanı büyük ölçüde Windows 11 için özel widget panelinde hava durumunu, cümbüş akışlarını yahut haberleri sunan web takviyeli pencerelerdir.

Windows Yöneticilerinden Panos Panay, bahisle alakalı “Bugüne kadar Widget’larla ilgili müşteri geri bildirimlerinden güç aldık ve beşerler bu sayede kendileri için en kıymetli içeriğe kesintisiz ve sıkıntısız bir halde süratli erişimin keyfini çıkarıyor. Bu yılın ilerleyen vakitlerinde Windows 11’de Win32 ve PWA uygulamalarınız için Adaptive Cards platformu tarafından desteklenen yardımcı tecrübeler olarak Widget’lar oluşturmaya başlayabileceksiniz” açıklamasında bulundu.

Windows 11’e üçüncü taraf Widget dayanağı gelecek olmasıyla alakalı siz ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.