Windows 10 ve 11’de Yeni Bir Açık Bulundu

0 5

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 11, son birkaç güncellemede kullanıcılarına yaşattığı yanlışlar nedeniyle reaksiyon çekmişti. Geçtiğimiz aylarda NVIDIA ekran kartlı kullanıcıların oyun keyfini mahveden güncellemenin akabinde geçtiğimiz hafta gelen yeni güncelleme de bazı oyunların 25 FPS’te çalışmasına neden olmuştu.

Bugün ise araştırmacılar, Windows 11’de yeni bir açık keşfetti. Bu açık sayesinde hackerlar, Windows’un tüm güvenlik tedbirlerini atlatarak bilgisayarınızdaki tüm bilgilere erişebiliyor.

Her şey bir ZIP evrakıyla başlıyor

Araştırmacıların yaptığı açıklamaya nazaran bu açığı kullanan hackerlar çoklukla kurbanlara bir phising (oltalama) e-postası gönderiyor ve bu e-postanın içine bir ZIP dosyası bulunuyor. ZIP evrakının içinde gereksiniminiz olan belgeye ek olarak gizlenmiş bir ISO belgesi da bulunuyor. Belgeyi ayıkladığınız anda bu ISO belgesi otomatik olarak kendisini sisteme bağlıyor ve içindeki JavaScript belgesini çalıştırıyor. Bu sürecin ardındansa bilgisayarınız sizin haberiniz bile olmadan ele geçirilmiş oluyor.

Windows 10 ve 11’de ISO belgeleri “sadece okunabilir” belgeler olarak işaretlendiği için Güvenlik duvarı ve antivirüs bu evrakları taramıyor. Ayrıyeten Windows 10 ve 11’de ISO belgeleri rastgele bir ek programa gereksinim duymadan açılabildiği için hackerlar bu açığı kullanarak bilgisayarlara kolay kolay virüs bulaştırabiliyor. Hazırlanan virüs güvenlik duvarını atlattıktan sonra kendisini gizleyerek antivirüs yazılımından gizleniyor ve bilgisayardaki dataları bir bir karşı tarafa göndermeye başlıyor.

Microsoft yetkilileri Ekim ayının başından beri bu açığı bildiklerini ve düzeltmek için çalışmalara başladıklarını açıkladı. Bu noktada şayet internetten illegal bir biçimde yazılımlar ya da oyunlar indiriyorsanız çok daha dikkatli olmanızı ve size gelen e-postalardaki ZIP evraklarını açmadan evvel iki defa düşünmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.