WhatsApp hakkında bazı bilinmesi gereken bilgiler!

0 12

Tertipli olarak güncellenen kimi uygulama ve hizmetlerin eski donanım ve işletim sistemleri için dayanağını kesmesi hiç şaşırtan değildir. Daha eski bir iPhone’a sahipseniz WhatsApp kullanıcılarının, bu sonbahardan sonra iOS 10 ve iOS 11 için artık hizmetin sonuna geldiğiniz manası taşıyor.

Bu hafta WABetaInfo, WhatsApp’ın iOS kullanıcılarına gönderdiği bir ihtarın ekran manzarasını paylaştı. 24 Ekim‘den itibaren uygulama artık sırf iOS 12 ve sonraki sürümlerini desteklemeye devam edecek. Resmi WhatsApp yardım merkezi ve iTunes sayfaları, iOS 12’yi uyumlu en eski sürüm olarak listeliyor.

WhatsApp artık eski modelleri desteklemeyecek

iOS 10 ve 11’in kaldırılması, hala bir iPhone 5 yahut iPhone 5c’ye sahip olan kullanıcıların Ekim ayından sonra WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek için bilgilerini yedeklemeleri ve telefonlarını yükseltmeleri gerektiği manasına geliyor. iOS 12 çalıştırabilen en eski modelin iPhone 5 olduğunu hatırlatmakta yarar var.

WhatsApp, Apple‘ın güvenlik güncellemelerini durdurmasıyla senkronize olarak, desteklenen en eski donanım yazılımını yılda yaklaşık bir kere değiştiriyor üzere görünüyor. Apple’ın iOS 12’si, en son güvenlik güncellemelerini alan en eski sürümü ve en sonuncusu Eylül ayından itibaren iOS 12.5.5 sürümü olacak. En son iOS 11 güncellemesi 2018 yılında yayınlanmıştı. İşin garibi ise iOS 10’ün son güncellemesini 2019’da almış olması.

Son tarihe bakılırsa, WhatsApp‘ın geçen Kasım ayında Android 4.0.4 dayanağını durdurmasından neredeyse bir yıl sonra geliyor olması. Yani WhatsApp kısaca Android sürümüne daha fazla kıyak geçmiş üzere görünüyor. iOS 12 dahil olmak üzere, WhatsApp’ın üzerinde çalıştığı başka en eski taşınabilir işletim sistemleri ise Android 4.1 ve KaiOS 2.5.0 sürümleri oluyor. Telegram Messenger’ın ise hala iOS 9 takviyesi devam etmekte.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.