WhatsApp Durumlara ‘Bağlantı Ön İzleme’ Geliyor

0 8

Dünyanın en tanınan anlık iletileşme uygulaması WhatsApp‘ın yeni bir özellik üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. WABetaInfo’nun keşfettiği özellik, artık durum paylaşımlarına eklenen kontakların ‘daha linke tıklamadan’ ön izlenebileceğini ortaya koydu. Gelin yapılan çalışmaların uygulamaya katacağı yeniliklere daima birlikte bakalım.

Aslına bakacak olursak WhatsApp’ta irtibat biçiminde durum paylaşımları aslında yapabiliyorsunuz. Lakin şu anda bu irtibatlar yalnızca metin olarak gösteriliyor. Bu durum yakın bir tarihte ise değişecek üzere görünüyor. Artık kullanıcılar, durumlarında bir ilişki paylaştıklarında sırf metin paylaşımı yapmış olmayacaklar. Bu ilişki, bir kutucuk içinde ön izleme de sunacak. Böylelikle temasta ne yazarsa yazsın kullanıcılar, gidecekleri web siteyi de görmüş olacaklar.

WhatsApp’ın yeni durum sayfası işte bu türlü görünecek

İrtibat ön izleme özelliği, kolay bir görsel yenilikmiş üzere görünse de bilhassa dolandırıcıların işlerine balta vurma potansiyeline sahip. Çünkü birçok dolandırıcı, kurbanlarını A sitesi üzere görünen B sitesine yönlendirerek ağına düşürmeye çalışıyor. Temas ön izleme özelliği, kullanıcıların ilişkiye tıklamadan hangi web sitesine gideceklerini görmelerini mümkün kılacağından dolandırıcılık olaylarında düşüş sağlayabilir.

WhatsApp’ın üzerinde çalıştığı durum özelliği, beraberinde birtakım değişiklikler de getirecek. Örneğin; kararlı sürümlerde ekranın sol altında bulunan ve renk değişimi, emoji ya da metin ekleme kısmı, artık ekranın sağ üst köşesinde olacak. Bununla birlikte, boşalan kısma da yeni bir seçecek gelecek. Kullanıcılar, bu seçeneği kullanarak paylaştıkları durumu kimin görüp kimin görmeyeceğine karar verebilecekler. Böylece kullanıcıların işleri kolaylaşmış olacak.

WhatsApp, üzerinde çalıştığı özelliklerle ilgili rastgele bir açıklama yapmadı. Lakin bu çalışmaların kısa müddet içerisinde kullanıma sunulmaya başlanacağına inanılıyor. Özelliklerin ne kadar tesirli olacağını ise kullanıcı yorumlarıyla göreceğiz…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.