Vitalik Buterin, Ethereum oluşturma fikrini nasıl buldu?

0 5

Kripto para sanayisinin güç vakitlerden geçmesine karşın, kilit oyuncularının büyük gelişmeleri sayesinde bir bütün olarak blok zinciri alanı daima olarak genişlemektedir. Ethereum ( ETH ) kurucusu Vitalik Buterin, yakın vakit evvel, kendisi ve ağı için her şeyin nasıl başladığını anlattı.

Vitalik Buterin, Ethereum oluşturma fikrini nasıl buldu?

Vitalik Buterin, Ethereum’un kıssasını, 28 Haziran’da Business Insider ile yaptığı bir röportajda anlattı. Buterin’in kripto ile daha fazla ilgilenmeye başlaması, kripto alanının hala yalnızca Bitcoin ( BTC ) alanı olarak bilindiği bir periyot olan, 2011 yılı civarında başlıyor.

Buterin, bu maceraya Bitcoin Magazine’in kurucu ortağıyla başladı ve “yaklaşık iki yıl boyunca Bitcoin ile ilgili birçok şey yaparak” devam etti. Buterin sonunda, kendi sistemine tam vakitli odaklanmak için üniversiteyi bıraktı ve akabinde blok zinciri teknolojisinde “kripto para ünitesinde çok daha fazla potansiyel” görmeye başladı.

Vitalik Buterin, öyküsünü şu sözlerle açıkladı;

“Ethereum’ın gerisindeki fikri buldum. Yerleşik bir programlama lisanına sahip bir blok zinciri fikri, aslında daha birçok uygulama tipi için kullanılabilecek bir platform oluşturmanın en kolay ve en mantıklı yolu olduğunu düşündüğüm şeydi.”

Akıllı telefona karşı cep hesap makinesi

Bitcoin ile Ethereum için çözmeye çalıştığı en büyük sorunun ne olduğu sorulduğunda Buterin, bunun “çok hudutlu işlevsellik” olduğunu söyledi. Bunu, Bitcoin’i bir cep hesap makinesiyle ve Ethereum’u bir akıllı telefonla karşılaştırarak daha da ayrıntılı gösterdi:

“Cep hesap makinesi ile akıllı telefon üzere bir şey ortasındaki farkı bir düşünün; burada cep hesaplayıcı bir işi ve bir şeyi âlâ yapar, ancak aslında beşerler tüm öbür şeyleri yapmak isterler. Ve bir akıllı telefonunuz varsa, akıllı telefonda uygulama olarak bir cep hesaplayıcınız esasen var. Bir uygulama olarak müzik çalıyorsunuz. Uygulama olarak bir web tarayıcınız ve çabucak hemen her şeyiniz var.”

Son olarak Buterin, Ethereum’un “temel olarak sistemin gücünü daha genel bir gaye haline getirerek ve blok zincirlerine uygulayarak birebir cins bir fikri alarak” oluşturduğunu söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.