Vatikan, NFT galerisini resmi olarak başlatmaya hazırlanıyor!

0 7

Vatikan’ın, dünyanın her yerinden insanların koleksiyonundaki sanat yapıtlarını, el yazmalarını ve öbür objeleri görebilmesi için, karşılığı olmayan bir token (NFT) sanat galerisi açacağı ortaya çıktı.

Vatikan, NFT galerisini resmi olarak başlatmaya hazırlanıyor!

Vatikan, ‘sanatı demokratikleştirmek’ için NFT galerisini resmen başlatmaya hazırlanıyor! Teşebbüs, bilhassa, bir sanal gerçeklik başlangıcı olan Sensorium ile Vatikan liderliğindeki bir STK olan Humanity 2.0 ortasındaki bir işbirliğidir.

En yeni yapay zeka, sanal gerçeklik ve NFT tahlillerinden yararlanan önder bir metaverse geliştiricisi olan Sensorium şunları söyledi:

“Taraflar, Vatikan’ın sanat, içerik ve akademik teşebbüslerine konut sahipliği yapan birinci VR ve NFT galerisinin geliştirilmesi üzerinde çalışacaklar.”

Vatikan sanatı demokratikleştirmeyi dört gözle bekliyor

Vatikan’daki Pontifical Lateran Üniversitesi’nde Mantık ve Epistemoloji Kürsüsüne sahip olan Peder Philip Larrey, husus ile ilgili şunları söyledi:

“Sanatı demokratikleştirmenin yollarını keşfetmek için Sensorium ile çalışmayı dört gözle bekliyoruz, bilhassa de sosyo-ekonomik ve coğrafik sınırlamaları ne olursa olsun dünyanın dört bir yanındaki beşerler için daha yaygın bir halde kullanılabilir hale getirmek için… Sensorium ile olan paydaşlık bu amacı bir adım öteye taşıyor ve bizi en son teknoloji tahlilleriyle donatıyor.”

VR kulaklıklarla erişilebilen Vatikan galerisi

NFT’ler, uzun bir mühlet etrafta olacak bir sonraki yeni çılgınlık üzere görünüyor. Birçok işletme, blok zincirlere ve NFT’lere agresif bir biçimde yatırım yaparak dijitalleşme alanına girdi. Covid’in patlak vermesinden ve müteakip kilitlenmelerden bu yana işletmeler dikkatlerini dijital ayak izlerine ve çevrimiçi varlığına kaydırdı ve Vatikan da birebir şeyi yaptı.

Sanal gerçeklik gözlüklerinin yanı sıra masaüstü bilgisayarlardan da erişilebilecek galerinin bu yıl içinde hazır olması bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.