Uzaydan Dünya nasıl görünüyor? Belki de hiç görmediğiniz kareler!

0 11

Bu içeriğimizde sizler Dünya’nın Uzaydan nasıl göründüğüne dair fotoğrafları incelerken, biz de Dünya ile ilgili kimi şaşırtan bilgileri paylaşıyor olacağız.

Dünya Nedir?

Dünya bizim ana gezegenimizdir. Bilim adamları, Dünya’nın milyarlarca yıl evvel oluştuğunu düşünüyor. Güneş sistemindeki dört gezegen Dünya’dan daha büyüktür. Üç gezegen daha küçüktür. Güneşe en yakın üçüncü gezegendir. Yalnızca Merkür ve Venüs daha yakındır.

Dünya, bol ölçüde suya sahip olduğu bilinen tek gezegendir. Sıvı su hayat için değerlidir. Dünya, ömrün bulunduğu tek gezegendir.

Dünya Neye benziyor?

Uzaydan Dünya, beyaz girdapları olan mavi bir bilye üzere görünüyor. Kimi kısımlar kahverengi, sarı, yeşil ve beyazdır. Mavi kısım sudur. Su, Dünya’nın birçoklarını kaplar. Beyaz girdaplar bulutlardır. Kahverengi, sarı ve yeşil kısımlar karadır. Beyaz kısımlar ise buz ve kar.

Ekvator, Dünya’nın merkezini çevreleyen hayali bir çizgidir. Haritacılar bu çizgiyi Dünya’yı ikiye bölmek için kullanırlar. Kuzey yarısına Kuzey Yarımküre denir. Güney yarısına Güney Yarımküre denir. Dünyanın en kuzey noktası Kuzey Kutbu’dur. Dünyanın en güney noktası Güney Kutbu’dur.

Dünyanın Yuvarlak Olduğunu Nasıl Biliyoruz?

Beşerler Dünya’nın yuvarlak olduğunu yaklaşık 2000 yıldan fazla bir müddettir biliyorlar! Gezegen hakkında bilgi edinmek için eski Yunanlılar gölgeleri ölçtüler. Yıldızları incelediler. Dünyanın etrafını bulmak için matematik kullandılar (Dünya etrafında ne kadar uzakta). Ay tutulmaları sırasında Dünya’nın ay üzerindeki yuvarlak gölgesini gördüler. Türklerin de uzay çalışmalarında kıymetli keşifleri vardır. Örneğin; El Fergani, Güneş’in kendine has hareketi olduğunu birinci sefer keşfeden, Türk ve Müslüman astronomdur.

Bugün, bilim adamları Dünya’nın formunu, yerçekimini ve dönüşünü ölçüyor. GPS ve öteki araçları kullanırlar. Onların ölçümleri Dünya’nın yuvarlak olduğunu gösteriyor. Uydular ve astronotlar tarafından uzaydan çekilen fotoğraflar da Dünya’nın eğrisini gösteriyor.

Fakat Dünya yuvarlak olsa da harika bir küre değildir. İki kutbu hafif düzdür. Formu ise, vakit içinde çok az da olsa daima değişir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.