Twitter’a şok ceza! Tam 150 milyon dolar ödeyecek!

0 7

Twitter, Adalet Bakanlığı (DOJ) ve Federal Ticaret Kurulu (FTC) ile bir saklılık davasını çözmek için 150 milyon dolar ödeyecek. Bugün açıklanan muahede, Twitter’ın gayeli reklamcılık için aldatıcı bir halde üyelerin e-posta adreslerini ve telefon numaralarını kullandığına dair bir şikayeti kapsıyor. Cezanın yanı sıra Twitter, başka kısıtlamaların yanı sıra bilgi saklılığı programının kontrollerini de kabul etmek zorunda kalacak.

Yasal müracaat, Twitter’ın 2013 ve 2019 yılları ortasında siyasetlerini kullanıcılara yanlış tanıttığını ve hem FTC Yasasını hem de 2011’deki evvelki bir mutabakattan gelen bir buyruğu ihlal ettiğini sav ediyor. Şirket, güvenlik tedbirlerini aktifleştirmek için kullanıcıları bir telefon numarası yahut e-posta adresi eklemeye teşvik etti. Twitter, bu bilgileri reklam hedefleme bilgilerine de dahil etmiş.

Twitter’a şok ceza!

Şirket 2019’daki uygulama için özür diledi ve adresleri ve numaraları “yanlışlıkla” reklam sistemine aktardığını söyledi. Şikayet ayrıyeten, bu müddet zarfında Twitter’ın, kullanıcı bilgilerini yine kullanmalarını kısıtlayan Avrupa Birliği-ABD ve İsviçre-ABD Zımnilik Kalkanı Çerçevelerine de uymadığını sav ediyor. Başsavcı Yardımcısı Vanita Gupta, “150 milyon dolarlık ceza, Twitter aleyhindeki argümanların ciddiyetini yansıtıyor ve bugün önerilen mutabakatın bir sonucu olarak uygulanacak kıymetli yeni ahenk tedbirleri, kullanıcıların kapalılığını tehdit eden daha fazla aldatıcı taktiklerin önlenmesine yardımcı olacak” dedi.

FTC, 2019’da benzeri bir uygulama için Facebook’u maksat aldı ve şirkete bu ve öbür saklılık ihlalleri için 5 milyar dolar para cezası verdi. Yeni uyumluluk tedbirleri, Twitter’ın “kapsamlı” bir kapalılık ve bilgi güvenliği programı sürdürmesini ve güvenlik tedbirlerine ait sistemli testler ve kontroller gerçekleştirmesini gerektirecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.