Twitter hissedarı, Elon Musk’a dava açtı!

0 6

Elon Musk’ın başı kederden kurtulmuyor. Çarşamba gecesi San Francisco’daki federal bölge mahkemesinde Elon Musk’a, Tesla CEO’sunun şirketin paylarını ferdî çıkar için faal olarak manipüle ettiği argümanıyla Twitter hissedarları ismine yeni bir dava açıldı.

Şikayet, Musk’ın 25 Nisan’da Twitter idare surasıyla satın alma mutabakatını imzaladıktan sonra davranışlarına, bilhassa de mutabakatın platformdaki otomatik hesaplar hakkında daha fazla bilgi olmadan “ileriye gidemeyeceğini” tabirine odaklanıyor.

Twitter hissedarı, Elon Musk’a dava açtı!

Muahedeyi imzaladıktan sonra şikayet, “Musk, mutabakat hakkında kuşku yaratmak ve Twitter paylarını değerli ölçüde düşürmek için açıklamalar yapmaya, tweetler atmaya ve davranışta bulunmaya başladı” tabirlerini kullanıyor. Burada detaylı olarak açıklandığı üzere, Musk’ın davranışı yasa dışıydı ve Kaliforniya Şirketler Yasasını ihlal ederek ve mutabakatta kabul ettiği kontrat kurallarına aykırıydı” diye devam ediyor. Dava, küçük bir küme hissedar tarafından açılan fakat şirketin payına sahip olan herkes ortasında dağıtılacak tazminat talep eden önerilen bir toplu dava. Twitter, olayla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

Musk’ın davranışı olağandışı olsa da, Tesla CEO‘sundan muahedeyi iptal etme yahut yine müzakere etme tarafında net bir teşebbüs olmadı. Bununla birlikte, şikayetin tezleri, üzerinde anlaşılan satın alma fiyatının altında süreç görmeye devam eden Twitter payının olağandışı davranışından kaynaklanmakta. Basın saatinden itibaren, Twitter payları 40 doların altında süreç görüyor ve bu da muahedeye varıldığı üzere 54.20 dolardan kapanacağına dair kıymetli piyasa kuşkularını yansıtıyor.

Bilhassa şikayet, Musk’ı üzerinde anlaşılan fiyattan Twitter’ı satın almaya zorlayabilecek mahkeme tarafından ihtiyati önlem talep ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.