Türksat 5B Uydusu Resmen Hizmete Başladı

0 6

Bugün Türkiye için değerli bir gün. Geçtiğimiz yıl uzaya fırlatılan Türksat 5Buydusu, bugün prestijiyle devreye alındı. Türksat 5B’nin açılışı için Türksat Genel Müdürlüğü’nün Gölbaşı yerleşkesinde yapılan etkinliklere Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu üzere isimler de katıldı. Yetkili isimler, gündeme ait değerlendirmelerde de bulundular.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hususla ilgili açıklamalarında “Geçtiğimiz yıl Türksat 5A ve Türksat 5B’yi fırlatarak aynı sene içinde uzaya 2 uydu gönderebilen seçkin ülkeler ortasına girdik. Bugün hizmete alacağımız Türksat 5B’nin uzay seyahati 19 Aralık 2021’de başladı.” tabirlerini kullandı. Fakat açıklamalar bundan ibaret değildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da Türksat 5B’nin ne maksatla kullanılacağına ilişkin açıklamalarda da bulundular.

Askeri manada irtibat, haberleşme ve internet…

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarda şu sözlere yer verildi;

“Türksat 5B uydumuz, televizyon yayıncılığı ve geniş bant uydu haberleşmesi kapasitemizi Afrika’dan Ortadoğu’ya, Avrupa’dan Asya’ya kadar geniş bir alanda kesintisiz ve inançlı hale getirecektir. Bilhassa kırsal ve dağlık yerlerde bağlantının kesintisiz sürmesini temin etmesiyle bu uydumuz afet ve acil durum takımlarımıza büyük dayanak sağlayacaktır. Biliyorsunuz salgın devrinde birtakım yerlerde evlatlarımız yetersiz internet altyapısı sebebiyle uzaktan eğitim programlarına katılmakta kasvet çekmişti. Uydumuzun devreye girmesiyle coğrafik zorluklardan kaynaklanan bu sorun da artık ortadan kalkacaktır. Yaklaşık 30 yıl boyunca hizmet verecek Türksat 5B uydumuz, ülkemizin frekans ve bölge haklarının korunmasını temin edecektir. Siyasi tesir alanı genişleyen Türkiye’nin, buna bağlı olarak askeri misyonlarının güvenli haberleşme muhtaçlığı da artmaktadır. Uydumuz işte bu muhtaçlığın karşılanmasında da kritik kıymete sahiptir.”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yapılan açıklamalarda ise internet suratı ve yayınlar üzere daha teknik bahislere değinildi. “Normal mevcutta uydu hizmetinden 15 kat daha süratli hizmet alacağız. Karasal olarak ulaşamadığımız alanlara Türksat 5B ile ulaşmış olacağız.” diyen Karaismailoğlu, “Uzay çalışmaları gelişmiş ülkelerin en değerli hizmetlerinden. Uydu hizmetinden haberleşme çok daha fazla hayatımıza girmiş olacak.” tabirlerine yer verdi. Adil Karaismailoğlu tarafından yapılan açıklama, data iletim suratının 15 katına çıktığını gözler önüne seriyor. Bu da internet suratının ülke genelinde yükseleceği manasına geliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.