Turkey ismi tarih oldu! Türkiye ismi resmileşti

0 7

Milletlerarası alanda artık “Turkey” yerine “Türkiye” kullanılacak. Birleşmiş Milletler, Ankara’nın talebinin akabinde yabancı lisanlardaki “Turkey”i “Türkiye” olarak değiştirmeye karar verdi. Türkiye isminin milletlerarası alanda “ Turkey” yerine kullanılmasıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı genelgesi geçtiğimiz aralık ayında imzalanmıştı.

O tarihten itibaren başlayan çalışmalarda nihayet sonuç çıktı. Dünyanın en değerli kuruluşlarından olan Birleşmiş Milletler’den (BM) Türkiye’nin talebini kabul eden bir açıklama geldi.

Turkey ismi tarih oldu! Türkiye ismi resmileşti

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Türkiye’nin yabancı lisanlardaki isminin “Türkiye” olarak değiştirilmesine yönelik Genel Sekreter Antonio Guterres’e gönderdiği mektubu aldıklarını söyledi. Bakan Çavuşoğlu Twitter’dan “Ülkemizin marka pahasını yükseltmek için sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde başlattığımız süreç nihayete eriyor. BM Genel Sekreteri’ne bugün gönderdiğim mektupla ülkemizin BM nezdinde yabancı lisanlardaki ismini da “Türkiye” olarak tescil ediyoruz” sözünü kullanan bir paylaşım yaptı. İhraç eserlerinde “Made in Türkiye” ibaresi kullanılmaya başlanmıştı. Daha evvel de ihraç eserlerinde “Made in Turkey” yerine “Made in Türkiye” ibaresi kullanılmaya ve dünyaya tanıtılmaya başlanmıştı.

Ocak ayında İrtibat Başkanlığı’nın “Hello Türkiye“ kampanyası ile ilgili hazırladığı görüntüler da Türkiye ve dünya kamuoyu ile paylaşılmıştı. Siz bu isim değişikliği ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda kesinlikle bize fikirlerinizi belirtmeyi unutmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.