Tüm dünya korku içinde! Maymun Çiçeği nasıl bulaşıyor?

0 13

Maymun çiçeği virüsü olayları ABD ve Batı Avrupa’da ortaya çıkıyor. Londra, Madrid, Lizbon, Roma ve Stockholm‘de rapor edilmiştir. Çoklukla olaylar, virüsün çok daha yaygın olduğu Afrika’ya yakın vakitte seyahat eden beşerlerle irtibatlıdır.

Ne İspanya ne de Portekiz ülkelerinde daha evvel virüsü bildirmemişti. ABD bu hafta birinci hadiselerini görüyor, fakat hastalık aslında nedir ve ne kadar tehlikeli olabilir?

Maymun Çiçeği (Monkeypox) nedir?

Monkeypox, tipik olarak batı ve orta Afrika’da bulunan ve yeni hadiseleri garip bir anomali haline getiren viral bir enfeksiyondur.

Semptomlar, covid-19’un birinci belirtilerine emsal, fakat kıymetli bir fark vardır . Öbür birçok çiçek hastalığı üzere, hastalığı olan bir bireyde kızarıklık olur. Bazen benzeri görünümünden ötürü suçiçeği ile karıştırılır .

Çoklukla semptomlar dört hafta içinde kaybolur.

Belirtileri nelerdir?

Monkeypox’un belirtileri çiçek hastalığına epeyce misal. Ateş, kas ağrıları, şişmiş lenf düğümleri, baş ağrısı, titreme ve bitkinliğe yol açabilirler.

Çiçek hastalığından daha az şiddetli olmakla birlikte, maymun çiçeği ayrıyeten bedenin her yerinde kızarıklığa neden olabilir. Bu döküntüler kabuklanmadan evvel farklı kademelerden geçerek çeşitli değişikliklere uğrar.

Maymun Çiçeği virüsü ölümcül mü?

Virüsün iki tipi var. Biri, Batı Afrika tipi, yüzde 1 vefat oranına sahip. Kongo‘dan ikinci, yüzde 10’luk bir vefat oranına sahip.

Yakalamak kolay mı?

Hastalığa yakalanmanın epeyce sıkıntı olduğu düşünülse de, bir şahıstan maymun çiçeği kapmak mümkündür . Enfekte bir hayvandan maymun çiçeği kapmak çok daha yaygındır. Bu çoklukla bir ısırık yahut beden sıvılarına dokunma yoluyla olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.