TSMC’den Global çaplı ekonomik kriz hakkında önemli açıklamalar!

0 5

Pek çok teknoloji şirketi ekonomik kahırlar ve yaklaşan piyasa sakinliği tehdidi konusunda kaygılı olabiliyor, lakin TSMC bu mevzuda katiyen telaşlı değil. Dünyanın en büyük çip üreticisi, 2021’de yaşadığı %24,9’luk büyümeden daha fazlasını, bu yılda ki gelirinin yaklaşık %30 artmasıyla yeniden bekliyor.

Son 40 yılın tepesine ulaşan enflasyon, artan hayat maliyeti ve Çin’in üretimi etkileyen Covid kısıtlamaları, fiyat artışlarına ve tüketici harcamalarında yavaşlamaya neden oldu. Kısa müddet evvel Elon Musk‘ın Tesla‘da işe alımları durdurmak ve “Ekonomi hakkındaki harika makus hissi” karşısında “Maaşlı çalışan sayısını” %10 azaltmak istemesine yol açmıştı.

Dünya ekonomik krizin pençesinde olabilir lakin TSMC tekrar de umutlu

Ancak TSMC, Musk’ın hislerini paylaşması pek mümkün görünmüyor. Bloomberg’e nazaran Tayvanlı dev firma, akıllı telefonlar, TV’ler ve PC’lerin satışlarının düştüğünü kabul ediyor, lakin elektrikli otomobiller üzere öteki alanların (ironik bir şekilde) arttığını söyledi. Enflasyona gelince, TSMC Lideri Mark Liu, bunun TSMC’nin işi üzerinde çok az tesiri olduğuna ve fiyat artışlarının da artık yavaşladığına inanıyor.

Liu, “Mevcut enflasyonun yarı iletken sanayisi üzerinde direkt bir tesiri yok, zira talep düşüşü temel olarak akıllı telefonlar ve PC’ler üzere tüketici aygıtlarına yönelikken, KONUT talebi çok güçlü ve arz kapasitemizi kısmen aşıyor, bu nedenle envanter ayarlamaları yapıyoruz. Açıkçası yılın geri kalanı için kullanım oranlarımız dolu.” dedi.

TSMC, ocak ayında 6 milyar doların biraz üzerinde rekor bir üç aylık kar bildirmişti. Ayrıyeten büyüme iddialarını yükseltti ve bu yıl kapasite yükseltmeye 40 milyar ila 44 milyar dolar ayıracaklarını, bu sayıları karşılaştırdığımızda ise 2021’de harcadığından 10 milyar dolar daha fazlası, Intel’in 2022’de çip üretimine harcamayı planladığı 25 milyar ila 28 milyar dolarlık harcamadan %43 daha fazla harcayacaklarını duyurdu.

Gelecek yıl, TSMC’nin genişleme planlarına 40 milyar dolar daha harcayacağı bekleniyor. Liu, “TSMC, yapısal bir yüksek büyüme devrine girdi. Teknoloji liderliği büyümemizin anahtarıdır.” dedi. TSMC gitgide pazar hissesini arttırırken ülkemiz için de bu türlü başkan bir Çip üreticisi firması olması hem ülkemiz ismine hem de istihdam ismine çok hoş sonuçlara sebep olabilirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.