TikTok’a 18+ Canlı Yayınlar Geliyor

0 11

Dünyanın birçok ülkesinde toplumsal medyanın çocuklar üzerindeki olumsuz tesirlerinin engellenmesi için çalışmalar yapılırken, toplumsal medya platformlara da bu çalışmalara katılmaya devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz günlerde Instagram’dan yaş doğrulama sistemine dair haber almışken, bugün TikTok’tan da değerli bir haber geldi.

Günümüzün en çok kullanılan toplumsal medya platformu, 18 yaş ve daha küçük kullanıcıların muhakkak canlı yayınları izlemesini engelleyen bir özelliği test etmeye başladı. Şimdi sonlu sayıda içerik üreticinin test edebildiği özellik, canlı yayınların yaş hududunu büsbütün içerik üreticilerin tercihine bırakılacak.

Cinsel ve şiddet içerikli yayınlara müsaade elbette verilmeyecek:

Özellik, uygulamanın ayarlar kısmında ‘Yetişkin konular’ ismiyle gözükecek. Bu tuşu aktifleştiren içerik üreticileri, canlı yayınlarına 18 yaş ve altı kullanıcıların erişmesini engelleyebilecek. Özellik birinci etapta kulağa çıplaklık ve şiddet üzere yayınların önünü açacak üzere gelse de durum tam olarak bu türlü olmayacak.

TikTok, canlı yayınların topluluk kurallarına uymaması durumunda, yani çıplaklık, cinsel faaliyet ve şiddet içermesi halinde platformdan kaldırılacağını tabir ediyor. Özellik, daha çok küçük yaştaki bireylerin yetişkin içeriklere (yetişkinlere yönelik güldürü şovları vs.) erişimini engellemek için kullanılacak. Böylelikle şiddet ya da cinsellik içermeyen canlı yayınlar 18+ canlı yayınlara dönüşmüş olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.