TikTok, Reklamlardan Para Kazandıran Özelliğini Duyurdu

0 7

Değişen ve gelişen teknolojiyle birlikte büyük birçoğumuz telefonlarımıza ve toplumsal medyaya bağımlı bir hale geldik. Ya da en azından vakit geçirmeyi seviyoruz diyelim. TikTok ve Instagram üzere platformlarda birbirinden eğlenceli görüntüleri aşağı kaydırmak ve sonsuz bir döngüye girmek birçok vakit epeyce eğlenceli oluyor.

Bazıları de izlediğimiz bu görüntülerde eser tanıtımı yaparak epey yüksek sayılar kazanabiliyor. TikTok’da yeni bir reklam eserinin tanıtarak, içerik üreticisi ve 1000 takipçisi olan herkesin reklamlardan para kazandıracak özelliğini duyurdu. YouTube içeriklerine misal bir stratejiye geçeceklerini açıklayan şirket, içerik üreticilerin kazandıkları ölçüsü artırmayı planlıyor.

Markalar ‘en uygun videolara’ özel reklamlar verebilecek

TikTok tarafından geçtiğimiz gün yayınlanan bir blog yazısında ‘TikTok Pulse’ ismi verilen yeni bir özellikten bahsedildi. Yazıda TikTok’ta çekilen ‘en âlâ videoların’ reklamların yanında görünmesine imkan sağlanacağından bahsediliyordu. Yani markaların platformlarda yayınlanan reklamları, bir nevi bizim de reklamımızı yapacak.

Pekala bu içerik üreticilerin gelirlerini nasıl mı etkileyecek? Şöyle ki; içerik üreticilerinin görüntüleri en uygun görüntüler ortasında yerini alırsa, yanında yayınlandığı reklamın gelirlerinin bir kısmı içerik üreticilerine aktarılacak. TikTok, bugün yaptığı duyuruyla özelliğin kullanıma açıldığını resmen duyurdu. Özelliğin birinci olarak Amerika’da kullanıma sunulması ve akabinde tüm dünyaya yayılması planlanıyordu. Bu sebeple özellik şimdi sizde etkin değilse de yakında faal olacaktır.

Pekala özellikten nasıl yararlanabilirsiniz?

Öncelikle biraz evvel de bahsetmiş olduğumuz üzere; görüntülerinizin platformdaki en güzel görüntüler ortasında ‘%4’lük’ bir kesimde yer alması gerekiyor. Lakin bunun için de kimi şartlar var. En az 1000 takipçisi olanlar, ‘Markalı Misyon’a katılmaya hak kazanıyor ve görüntüleri uygun sıralamada yer alırsa, gelir elde edebiliyor.

Bununla birlikte ‘TikTok Pulse’ ismi verilen programın birinci kademesine yalnızca takipçi sayısı 100.000 ve üzeri olan kullanıcılar katılmaya hak kazanabiliyor. Şimdilik 1000 takipçi sayısına sahip kullanıcıların biraz daha beklemesi gerekecek üzere görünüyor.

TikTok, bu yeni özelliğiyle içerik üreticisi sayısını da bir oldukça artırabilir. İçerik üretmek isteyen şahıslar için hayli teşvik edici bir özellik olduğunu söyleyebiliriz. Fakat özelliğin nasıl çalıştığı ve gelirleri nasıl olacağıyla ilgili fazla bir ayrıntı yok. İlerleyen günlerde mevzuyla ilgili ayrıntılar gelirse, tekrar sizlerle paylaşıyor olacağız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.