Tether CTO’su: Terra’nın bir token ve stablecoin yaratması bir ‘felaketin tarifi’

0 4

Tether’in (USDT) baş teknoloji sorumlusu (CTO) Paolo Ardoino, madeni para çöküşünün ardındaki ana katalizör olarak kurulan Terra ( LUNA ) ekosistemini isimlendirdi.

7 Haziran’da Kitco News ile yaptığı röportajda konuşan Ardoino, Terra kurucularını UST stablecoin’i yaratmak ve onu bir ‘felaketin reçetesi’ olarak bir kripto para ünitesi ile desteklemekle suçladı.

Tether CTO’su: Terra’nın bir token ve stablecoin yaratması bir ‘felaketin tarifi’

Ardoino’ya nazaran, LUNA’nın UST için en yüksek teminat misyonu görmesiyle, token düştüğünde stablecoin’in dolar kurunu kaybetmesi kaçınılmazdı. Ardoino bahis ile ilgili tam olarak şu tabirlere yer verdi;

“Güvenli bir rezerve sahip olmak için kripto paralara, bilhassa %100 kripto paralara sahip olamazsınız. Bu adamlar iki şey yaratıyorlardı, biri LUNA isimli kendi kripto para ünitesi ve bu kripto para ünitesinin üzerine bir sabit para. Bu felaket için bir reçetedir”

Stabil paralar ve teminat portföyü

Ayrıca yetkili, stabilcoinlerin Terra’nın bahtından kaçınması için Tether ( USDT ) örneğinde olduğu üzere kâfi rezerve sahip olmaları gerektiğini kaydetti. Ardoino, dolar ile sabit tutmak için ABD hazineleri, nakit banka mevduatları ve ticari kağıtlar da dahil olmak üzere bir varlık portföyü olması gerektiğini belirtti.

Terra’nın çöküşünden sonra Tether, sabit fiyatının süreksiz olarak düşmesinden sonra manşetlere çıktı ve Ardoino, şu anda tüccarların stabilcoini açığa çıkarmaya çalıştığını belirtti. Bununla birlikte, teminat portföyü nedeniyle, stabilcoin sabit kıymetini kaybetmedi.

Tether o vakitten beri ABD doları sabitindeki küçük düşüşün kimi kripto borsalarındaki likidite eksikliğinden kaynaklandığını tez etti.

Terra ekosisteminin çökmesinin akabinde, kripto para ünitesinin ardındaki şirket olan Terraform Labs, değerli kripto kayıplarına neden olan olaydaki rolü nedeniyle inceleme altına alındı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.