Tesla ırkçılık ve taciz davasıyla karşı karşıya

0 4

Şikayette, çalışanların “günlük olarak iş arkadaşları, önderler, denetçiler, yöneticiler ve/veya insan kaynakları işçisi tarafından saldırgan ırkçı yorumlara ve saldırgan ırkçı davranış ve disipline maruz kaldıkları” belirtiliyor.

Davada ismi geçen şahıslardan Jasmine Wilson, Ağustos 2021’den Mart 2022’ye kadar fabrikada kalite müfettişi olarak çalıştı. Amirlerin ırkçı sıfatlarına ve cinsel tacizine maruz kaldığını sav ediyor. Buna ek olarak, Afrikalı-Amerikalı olduğu için üretim ortağı olduğunu varsaydılar ve kadroya nazaran bu işi yapmadığı ve yanlış üniforma giydiği için onu azarladılar. İnsan kaynaklarına bilgi verdiğinde, ünite savlarına kuşkuyla yaklaştı ve vaat edilen soruşturmayı hiçbir vakit başlatmadı.

Tesla ırkçılık ve taciz davasıyla karşı karşıya

Diğer çalışanlar da Tesla tuvalet duvarlarında ırkçı hakaretler ve grafiti olduğunu tez etti ve şikayet ettikten sonra kendilerine misilleme yapıldığını söyledi. Kimileri kendilerine azınlık olmayan çalışanlardan daha yorucu durumlar verildiğini ve terfinin kendileri için devre dışı bırakıldığını söyledi.

Geçen yılın sonlarında Tesla, Fremont fabrikasında ıslık çalma, uygunsuz dokunma, cinsel yorumlar ve daha ziyadesiyle “yaygın” cinsel tacizle suçlayan altı bayan tarafından dava edilmişti. Aralık ayında bir heyet, eski asansör operatörü Owen Diaz’a ırkçı taciz nedeniyle 137 milyon dolar tazminat ödenmesine verdi. Tazminat daha sonra 15 milyon dolara düşürüldü, fakat bu Diaz tarafından reddedildi ve bir federal yargıç yeni bir tazminat davası emretti. Tesla, son dava hakkında şimdi yorum yapmadı ve 2020’de basın alakaları departmanını ortadan kaldırdı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.