Terminatör gerçek oluyor! Robotlar ölümcül güç kullanacaklar!

0 0

SFPD tarafından yazılan dilekçede birebir vakitte “yüzlerce atak tüfeğinin askeri stil silah envanterinden çıkarılması ve personel maliyetlerinin silah fiyatlarına dahil edilmemesi” de talep ediliyor.

Teşkilatın taslak olarak sunduğu bu dilekçesi hem Konsey içinden hem de dışından değerli bir muhalefet görmüş durumda. Polis yönergesine daha evvel konulan “Robotlar rastgele bir şahsa karşı Güç Kullanımı maksadıyla kullanılamaz” ibaresi daha sonra SFPD tarafından taslaktan kaldırıldı. Kurallar Komitesi taslağı bu haliyle “ölümcül güç kullanmanın tek seçenek olduğu senaryolar olabilir” savında bulunarak oybirliğiyle onayladı ve 29 Kasım’da oylanmak üzere tüm Kontrol Şurası’na sundu.

Terminatör gerçek oluyor! Robotlar ölümcül güç kullanacaklar!

Polis teşkilatı şu anda alan teftişleri ve bomba imhası için kullanılan pek çok fonksiyonel uzaktan kumandalı robota sahip.

San Francisco, robotların insan hayatını almasına hiçbir vakit açıkça müsaade vermemiş olsa da, çağdaş savaşta ölümcül otonom silahlar giderek daha yaygın hale geliyor. Otomatik silahların birinci yinelemelerinden biri olan anti-personel mayınlar 1997’den beri yasaklanmış durumda ancak Phalanx sistemleri üzere tam otomatik savunmalar 1970’lerden beri kullanılıyor. İHA’lar ve savaş uçakları üzere otonom atak sistemleri de yıllardır kullanımda lakin silahları fiilen ateşleme sorumluluğu her vakit “bir insan” gerektiriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.