Telefonlar, Street View’daki Yerlerin Geçmişini Gösterecek

0 9

ABD merkezli teknoloji devi Google, bundan 15 yıl evvel, yani 2007 yılında Google Street View hizmetini kullanıcıların beğenisine sunmuştu. Google Haritalar uygulamasının bir uzantısı olarak karşımıza çıkan Street View, dünyanın dört bir yanını oturduğumuz yerden dolaşmaya imkan tanıyordu. Kullanıcılar, taşınabilir uygulama ya da web sürüm üzerinden bu hizmete erişiyor, Google’ın kaydettiği sokak manzaralarını adım adım inceleyebiliyorlardı. Google artık, bu özelliğin 15. yıl dönümü için çok değerli bir yenilik duyurdu.

Google tarafından yapılan açıklamalara nazaran iOS ve Android kullanıcıları, artık Street View’da bir yerin geçmiş yıllardaki hallerini de görüntüleyebilecekler. Aslında bu özellik bir müddettir masaüstü web sürümde vardı. Fakat artık bu özelliğin kapsamı genişletilmiş oldu. Artık akıllı telefonunuzdan, merak ettiğiniz bir yerin sokak imgesinin 2007 yılı prestijiyle nasıl değiştiğini görebileceksiniz.

Google Street View’ın yeni özelliği işte bu türlü kullanılacak

Google, oluşturduğu yeni bilhassa ilgili açıklamalarında, geçmiş tarihlere nasıl ulaşılacağını da açıkladı. Şirketin açıklamalarına nazaran bu özelliği kullanmak istiyorsanız, akıllı telefonunuzda Street View’ı açıp bir yeri görüntülemeye başlamanız, sonra da “Daha fazla tarih gör” seçeneğine dokunmanız gerekecek. Bu dokunuş, o bölgenin geçmiş yıllardaki imajlarına anında ulaşmanızı sağlayacak. Hangi tarihe gitmek istediğinizi belirledikten sonra o tarihin üzerine dokunmanız kâfi olacak.

Google’ın Street View’ın 15. yılı için hazırladığı tek yenilik bu değil. Yapılan açıklamalara nazaran sokak imgesini alacak olan kameralar da güncellendi. Yeni kameralar, eskilerine göre çok da küçük ve taşınabilirler. Bu da Google’ın artık sırf arabalara muhtaç olmadığı manasına geliyor. 140 MP çözünürlük sunan fotoğraflar yakalayabilen yeni kameralar, artık bugüne kadar ulaşılamamış olan yerlerin sokak görünümlerinin yakalanmasına da imkan tanıyacak üzere görünüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.