Telefon kameraları DSLR’leri geçecek

0 1

Akıllı telefon kameraları halihazırda profesyonel kameralardan çok daha tanınan. Lakin ekseriyetle DSLR‘lerin sağladığı saf imaj kalitesini sunamıyorlar.

Telefon kameraları farklı bir boyut kazanacak

Qualcomm’da Kamera, Bilgisayar Görüş ve Görüntü Eser İdaresi Lider Yardımcısı olan Judd Heape, akıllı telefon fotoğrafçılığının geleceği hakkındaki kanılarını tartışmak üzere geçtiğimiz günlerde Android Authority ile bir röportaj yaptı. Heape’ye nazaran manzara sensörlerinin, işlemcilerin ve yapay zekanın akıllı telefonlar için geliştirilme suratı dalın geri kalanından çok daha fazla ve bu da akıllı telefonların yaklaşık 3 ila 5 yıl içinde DSLR’leri geçmesine yardımcı olacak.

4 basamağa ayırdı

Judd, yapay zeka fotoğrafçılığının 4 evreye ayrılabileceğini söylüyor: Birinci evre, yapay zekanın bir imajdaki muhakkak bir objeyi yahut sahneyi tanıdığı yerdir. 2’inci basamakta yapay zeka, 3A olarak isimlendirilen otomatik odaklama, otomatik beyaz istikrarı ve otomatik pozlama özelliklerini denetim eder. 3’üncüğ kademe, yapay zekanın sahnenin farklı kısımlarını yahut ögelerini anladığı basamaktır ve Judd’a nazaran akıllı telefon sanayisi şu anda bu noktada durmaktadır.

Yapay zeka devrede

Judd, 4’üncü etapta yapay zekanın tüm bir manzarayı işleyebilecek kadar yetenekli olacağını söylüyor. Ona nazaran, yapay zekadan bir resmi National Geographic sahnesine benzetmesini isteyebilirsiniz, bu da renkleri, dokuyu, beyaz istikrarını ve öbür her şeyi ayarlayarak fotoğrafın istediğiniz üzere görünmesini sağlayacaktır. Ona nazaran bu teknoloji 3 ila 5 yıl uzaklıkta ve yapay zeka takviyeli fotoğrafçılığın kutsal kasesi olacak.

Akıllı telefonlar daha güçlü olacak

Judd, süreç gücünün ve hasebiyle yapay zeka kapasitesinin gelecekte artacağını ve bir akıllı telefonun yapay zekanın 4’üncü evresine ulaşarak cilt, saç, kumaş, art plan ve gibisi şeyler ortasındaki farkı anlamasını sağlayacağını tez ediyor. Judd ayrıyeten akıllı telefonlar için kamera sensörlerinin geliştirilme suratının bölümün geri kalanında yaşananlardan daha süratli ve daha gelişmiş olduğunu düşünüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.