Teknolojinin ana vatanı sallanıyor! 8.0 büyüklüğünde deprem!

0 4

Son periyotlarda teknolojinin ana vatanı Asya’da üst üste sarsıntılar meydana geliyor. Geçtiğimiz periyotlarda Japonya’yı etkileyen sarsıntılar artık Tayvan’da devam ediyor.

Japon Yer Bilimleri Enstitüsü, bu sabah Tayvan’da 8.0 büyüklüğünde bir sarsıntı meydana geldiğini açıkladı. Almanya Almanya Yerbilimleri Araştırma merkezi ise sarsıntının büyüklüğünü 6.1 olarak açıkladı.

Asya’da sarsıntıların yaşanması ziyadesiyle yaygın. Zelzele bölgesi olarak isimlendirilen kıtada sık sık şiddetli sarsıntılar yaşanıyor. Japonya’nın altyapısı da bu sarsıntılara dayanacak halde oluşturulmuş durumda. Tayvan’da yaşanan şiddetli zelzelenin Japonya‘dan dahi hissedildiği duyuruldu.

Teknolojinin ana vatanı sallanıyor! 8.0 büyüklüğünde deprem!

Sarsıntı sebebiyle ortaya çıkan aksiliklerle ilgili şimdi bir ayrıntı yok. Can ve mal kaybıyla ilgili bir paylaşım yapılmadı. Geçtiğimiz ay Tayvan‘ın doğusunda yer alan Hualien kentinin güneyinde 70 kilometre açıkta 10 kilometre derinlikte 6.6 büyüklüğünde sarsıntı meydana geldiği bildirilmişti.

Ülkede 2016’daki sarsıntı 100’den fazla insanın vefatına yol açmıştı. 1999 yılındaki 7.3’lük sarsıntı ise 2 binden fazla can almıştı. Bu sebeple bu seferki büyük zelzele ne üzere kayıplara sebebiyet verdi şimdi bilinmiyor. Asya’nın konut altyapısı sarsıntıya sağlam olsa da bölgede tsunami üzere birtakım öbür doğal afet tehlikeleri de mevcut. Geçtiğimiz yıllarda meydana gelen felakette bir çok insan canından ve malından olmuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.