Teknolojik ürünler çok ucuzlayacak! İşte tarih

0 4

Tüm dünyayı tesiri altına alan COVID-19 salgınıyla birlikte hayatlarımıza giren tabirlerden biri olan çip krizinin, korona salgının sona ermeye başlamasıyla birlikte azalması ve kısa müddet içerisinde de ortadan kalkması bekleniyordu. Bununla birlikte şu an için bu beklentilerin gerçekleştiğini söylemek çok mümkün değil.

Bununla birlikte yarı iletken üretiminde dünyanın en değerli markalarının başında gelen TSMC, bu sorunu aşabilmek için yatırım üzerine yatırım yapıyor. Bilindiği üzere, yakın bir vakitte Arizona’da 5nm çip üretebilecek bir fabrika kurmak için kolları sıvayan Tayvanlı şirket, bu yatırımı için tam 12 milyar doları gözden çıkartmıştı.

Teknolojik eserler çok ucuzlayacak! İşte tarih

Lakin şirketin daha fazla yeni jenerasyon çip üretebilmesinin yolu, eski kuşak çipleri bir kenara bırakıp bunlara yönelmesinden geçiyor. Öte yandan her ne kadar en kıymetli müşterisi olan Apple’ın bütün A15 Bionic ve M1 çiplerini üreten isim kendisi olsa da, ünlü teknoloji şirketinin müşteri portföyü yalnızca Apple’dan ibaret değil ve hala 7-28nm’lik çiplere muhtaçlık duyan onlarca marka mevcut.

İşte eski jenerasyon olarak tabir edilen bu çipleri üretebilecek bir öbür fabrikaya daha muhtaçlık duyan TSMC devayı Singapur’da da bir fabrika kurmakta buldu. Bu yatırımının da en az 10 milyar dolar düzeyinde olacağı düşünülen şirket, kelam konusu fabrika inşası için hükümetten de dayanak almayı planlıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.