Steam Deck Oyunlarının Yanlışlıkla Engellendiği Ortaya Çıktı

0 1

Geçtiğimiz günlerde Windows 11’in Steam Deck’e geldiğinden bahsetmiştik. Microsoft’un yeni işletim sistemi, kurulumuyla hayli sabır gerektirse de Steam Deck kullanıcılarına sunduğu pek çok bilhassa kullanıcıların başını karıştırmayı başardı.

Uzun bir müddettir Valve’ın taşınabilir el oyun konsoluna beklenen güncellemenin gelmesinin çabucak akabinde, konsol yeni bir gelişmeyle gündeme geldi. Twitter’da çok sayıda kullanıcı, yüklemek istedikleri oyunların engellendiğine ait paylaşımlarda bulundu. Şikayetlerin artmasının akabinde Valve’dan bahisle ilgili açıklama yapıldı. Gelin, bu mahzurun sebebine ve Valve’ın açıklamasın bir bakalım.

Geliştiricilerin oyunları ezkaza Steam Deck için engellediği bir yanılgı bulundu

Steam Deck kullanıcıları, birinci olarak bu sorunu Demon Gaze Extra oyununda fark etti. Twitter’da yapılan paylaşımlar süratle çığ üzere büyüdü ve çok sayıda kullanıcı birebir sorunu yaşadıklarını söyledi. Oyunun yüklenememesinin sebebinin Steam Deck için engellenmiş olduğundan kaynaklandığı düşünüldü. Bu türlü bir şeyin mümkün olması ve oyunların geliştiriciler tarafından ‘engellendi’ olarak işaretlenmesi büyük bir kaygıyı de beraberinde getirdi.

Olayın yayılmasından kısa bir mühlet sonra da Valve’dan beklenen açıklama geldi. Şirket, bu meseleye sebep olanın küçük bir teknik sorun olduğunu söyledi. PC Gamer’a gönderilen e-postada: “Geliştiricilerin belli içerikleri sırf Deck müşterileri için etikelemesine müsaade veren bir özellik ekledik. Bu, geliştiricilerin Deck’te otomatik olarak farklı bir grafik yapılandırması sunulmasına imkan tanıyor. Bu özelliğin gönderilme biçimiyle ilgili sorun vardı ve bu nedenle ne yazık ki kimi içerikler bir halde engellendi olarak etkilendi” kelamlarına yer verildi.

Valve’ın adeta kaş yaparken göz çıkartan bu yeni özelliğiyle ilgili gerekli güncellemenin yapıldığı duyuruldu. Yani artık geliştiricilerin oyunlarını kazara ‘engellendi’ olarak işaretlemesi mümkün değil. Oyun geliştirmeleri ve konsola ahenk sürecinde büyük bir ilerleme kaydeden konsolda bu türlü bir sıkıntıyla karşılaşılması her ne kadar kaygı verici olsa da sorunun kısa bir müddet içinde çözülmesiyle tüm kullanıcılar derin bir ‘oh’ çekti. Sonuç olarak sorun çok daha büyük olabilir ve birtakım oyunlara erişim hakikaten engellenmiş olabilirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.