Steam çok büyük tosladı! Mübaşir: Davalı Valve duruşmaya!

0 8

Geçen yıl bir küme tüketici ve oyun geliştiricisi, Steam‘in PC oyun dağıtımında yaptığı hakimiyetini, fiyatlandırmayı denetim etmek için kullanmakla yani tekelcilik yapmakla suçlayarak Valve‘ye dava açtı. Bu hafta, federal yargıçlar tarafından davanın bir kısmı görüldü. İşte yaşanan gelişmeler.

Bu haftanın başlarında, Seattle Yargıcı John C. Coughenour, Valve’nin Steam üzerindeki bir antitrust (Tekelcilik) davasını sona erdirme teşebbüsleri teklifini reddettiklerini açıkladı. Coughenour, Valve’nin geliştiricilerin fiyatlarını öbür yerlerde düşürmesini engellemek için Steam’in pazardaki en üst pozisyonunu berbata kullanmasının makul olduğunu da söyledi.

Steam büyük bir tez ile yargılanıyor

Bu durumu kısaca özetlersek, Epic Games Store üzere kimi firmaların daha küçük kesintiler yapmasına karşın oyunların neden Steam’de ve öteki mağazalarda birebir fiyata sahip olma eğiliminde olduğuyla alakalıdır. Microsoft ve EA üzere özel yayıncılar, sahip oldukları mağazalar için kimseye kurul ödemelerine gerek olmamasına karşın Steam’de ve vitrinlerindeki oyunu birebir fiyata satıyorlar.

Bir yıl evvel, ana davacılardan biri olan Wolfire Games, bunun Valve’nin geliştiricileri Steam’den çıkarmakla tehdit etmesi nedeniyle olduğunu argüman ediyor.

Davacılar ek olarak, Steamworks dokümanlarının Steam ve başka vitrinler ortasında fiyat eşitliğini zarurî kılan bir unsur içerdiğini tez ediyor. Epic Games CEO’su Tim Sweeney de birebir fikirde. Bir öteki konu ise sırf Steam anahtarlarının Steam dışında satılmasına ait kısımda de fiyat dengesizliğinin olması. “Steam müşterilerine Steam anahtarlarını Steam dışında satın alan müşteriler kadar makus davranmamanızı istiyoruz” diyor Ars Technica yetkilileri.

Valve aleyhindeki dava, Steam’de olmayan PC oyunlarını incelerken de ortaya çıkıyor. Ars, Epic’in konsol üreticilerinden daha düşük bir kurul almasına karşın, bu tıp oyunların Epic’in mağazasında ve konsollarında neredeyse her vakit tıpkı fiyata satıldığını tespit etti.

Benzeri bir durum, Steam’e yeni oyun satmayı bırakan ve fiyatlarını düşürmeyen Ubisoft‘ta da görülüyor. Valve’ın satış kesintisinden muaf olan Ubisoft, Assassin’s Creed Valhalla ve Far Cry 6 üzere oyunları mağazasında ve Epic‘te satarken ortadaki farkı cebe indirmiş üzere görünüyor. Bununla birlikte, mahkeme heyetindeki isim Coughenour, davacıların fiyat paritesi suçlamalarının devam etmesine müsaade verdi. “Bu savlar, makul bir formda yasa dışı davranışları sav etmek için kafidir” açıklamasını yaptı.

Davanın seyrinin geliştiricilerin tarafında mı yoksa Steam tarafında mı olacağını ilerleyen günlerde göreceğiz. Sizce kim haklı?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.