Starlink’in Türkiye’ye Geliş Tarihi Aksadı!

0 8

Elon Musk’ın CEO’su olduğu uzay şirketi SpaceX, uzun vakittir yürüttüğü ve bu kapsamda uzaya şu ana kadar bile binlerce uydu gönderdiği Starlink projesini tüm süratle sürdürüyor. Dünya genelinde ucuz ve süratli internet amacıyla yola çıkılan proje, günümüzde Avrupa ve ABD’de hizmet verirken Starlink’in Türkiye’de hizmete gireceği tarih merak ediliyordu.

Geçtiğimiz aylarda Starlink tarafından yapılan yazılı açıklamada çip krizinin tesirlerinden kelam edilirken, Starlink kitlerinin 2022 yılında teslim edilip kullanılabilir olacağı tabir ediliyordu. Bugünse SpaceX, Starlink haritasını güncelledi ve hizmetin ne vakit Türkiye’ye geleceği hakkında yeni bir tarih verdi.

Starlink’in Türkiye tarihi ertelendi:

Starlink’in internet sitesinde güncellenen ve internet hizmetinin faal, bekleme listesinde ve yakında geleceği yerleri gösteren harita, Türkiye’de Starlink hizmetinin verilmeye başlanacağı tarihin ertelendiğini ortaya koydu. İnternet sitesinde Türkiye üzerine gelindiğinde çıkan bilgide hizmetin Türkiye’de 2023 yılı içinde verilmeye başlanacağı bilgisi yer alıyor.

Günümüzde dünya çapında 32 ülkede etkin olarak kullanılabilen Starlink, son açıklanan bilgilere nazaran 250 bin kullanıcıya sahip. Uydudan internet hizmeti, 16 Mart 2022’de Ookla tarafından yayımlanan datalara nazaran 100 – 130 Mbps aralığında internet suratı sunuyor. Bu sürat, şirketin göndermeyi planladığı 42 bin uydudan şu ana kadar gönderilen yalnızca 2.000’i aşkın uyduyla sağlanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.