Starlink’e Taşınabilir İnternet Özelliği Geldi

0 6

Elon Musk’ın uzay nakliyatı şirketi SpaceX’in yıllardır üzerinde çalıştığı uydu interneti projesi Starlink ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Şirket, müşterilerine özel bir “taşınabilirlik” seçeneği sunmaya başladı. Bu seçenek, Starlink abonelerinin nereye giderlerse gitsinler internet antenlerini yanlarında taşımalarına ve faal olarak kullanmalarına yardımcı oluyor. Bu seçenek, bilhassa de uzaktan çalışmanın yaygınlaştığı şu günlerde çok konuşulacak üzere görünüyor.

Starlink mühendisleri, antenler üzerinde özel bir çalışma yaparak bu eserlerin araç çakmaklıklarında da çalışabilmesine imkan tanımış durumdalar. Antenle birlikte sunulan ufak bir aparat, aygıtın araç içerisinde de çalışmasına ve haliyle de daimi internet hizmetine imkan tanıyor. Üstelik bu özelliğin kullanılabildiği için devasa ödemelere gereksinim duyulmuyor. Starlink aboneleri, ayda 25 dolarlık ek ödeme ile antenlerini araçlar için uygun hale getirebilirler.

Hareket halindeyken kullanılamıyor

Starlink’in uyduları taşınabilir hale gelmiş olsa da internet hizmetinden faydalanabilmek için sabit bir halde durulması gerekiyor. Lakin Starlink’in araç içerisinde yüksek kalitede hizmet sunabildiğini göz önünde bulundurduğumuzda, bu durum pek çok kişi tarafından önemsenmeyebilir üzere görünüyor. Sonuçta hem gezmeyi seven hem de uzaktan çalışan bir Starlink abonesi, artık nereye giderse gitsin internet erişimine sahip olacak.

Starlink’in taşınabilir hale gelmiş olması, güç tüketimi noktasında başınızı karıştırmış olabilir. Sonuçta araç akülerinin belli bir kapasiteleri var. Starlink mühendisleri bu durumu da düşünmüş durumdalar. Elon Musk tarafından yapılan bir açıklamaya nazaran yazılım güncelleme çalışmaları devam ediyor ve güç tüketiminin minimal düzeylere düşürülmesi için uğraşılıyor. Üçüncü taraf kaynakların yapıp internette paylaştığı testlerse mühendislerin hakikat yolda olduğunu gözler önüne seriyor. Çünkü geçtiğimiz yıl 80-100W güç tüketen antenler, şimdilerde 60-70W tüketim yapıyor.

Starlink uydusu gereğince verimli mi?

60-70W tüketim kıymetini tam olarak anlamamış olabilirsiniz. Bunu şöyle izah edebiliriz; 5.000 mAh bataryası olan bir akıllı telefonu 5W gücündeki bir şarj aletine bağladığınızda, 1 saatlik güç tüketiminiz 25W olur. Yani bir Starlink anteninin harcadığı güç, bir akıllı telefonun bir saatte harcadığı gücün neredeyse 2,5 katı olarak yorumlanabilir. Yeni jenerasyon karavanlarda güneş panellerinin kullanıldığını ve büyük aküler kullanıldığı gerçeğini de göz önünde bulundurursak, Starlink tüketiminin bu durumda bile yönetim eder düzeylerde olduğunu söyleyebiliriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.