Starlink kesintileri dünya gündemine oturdu

0 0

Bir Ukrayna hükümet yetkilisi Financial Times’a verdiği demeçte, son birkaç hafta içinde önemli bir irtibat kaybına neden olduğu söylenen birtakım kesintilerin, birliklerin cephe sınırını geçerek Rusya’nın denetimindeki bölgelere girmesi ve savaşlar sırasında meydana geldiğini söyledi.

Görünen kesintilerin nedeni şimdi bilinmiyor.

Meşruiyeti tartışmalı olan referandumların akabinde Rusya’nın geçen ay ilhak ettiği dört bölgede Starlink kesintileri bildirildi. Financial Times’ın belirttiği üzere, bu alanlarda değerli bir Ukrayna karşı saldırısı var.

Rusya’nın sav ettiği bölgelerden biri olan Luhansk’a yapılan baskının ortasında Ukrayna’nın neredeyse büsbütün özgürleştirdiği Hariv yakınlarındaki bölgelerde birtakım terminallerin çalışmadığı söyleniyor. Lakin rapora nazaran, askeri yetkililer bu hafta Starlink terminallerinin İzyum’un doğusunda ve güney Kherson’da yeni kurtarılmış bölgelerde çalıştığını argüman etti.

Starlink kesintileri dünya gündemine oturdu

Ukraynalı askerler, ülkenin diğer inançlı ağ seçeneklerine sahip olmayan bölgelerinde konuşlanırken bağlantıda kalmak, insansız hava araçlarını çalıştırmak ve istihbarat almak için terminalleri kullanıyor. Rusya’nın işgalinden kısa bir mühlet sonra SpaceX, Amerikalı vergi mükelleflerinin yardımıyla hem askeri hem de sivil kullanım için Ukrayna’ya binlerce Starlink terminali gönderdi.

SpaceX CEO’su Elon Musk, Ukraynalıları Starlink kullanırken dikkatli olmaları konusunda uyardı. Araştırmacılar, Rusya’nın hedefleme gayesiyle terminallerden gelen sinyalleri kullanabileceğine dikkat çekti. Bu ortada Musk, bu hafta Rusya-Ukrayna hududunu belirlemek için referandum yapılması gerektiğini önermesi Ukrayna’da ve ülkenin müttefikleri ortasında öfke ve kaygı yarattı. Ayrıyeten SpaceX’in Ukrayna’yı Starlink aracılığıyla desteklemek için 80 milyon dolar harcadığını argüman etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.