Square Enix, 3 Stüdyosunu Yok Pahasına Sattı!

0 0

Oyun dünyasında günden güne büyük alım satımlar görmeye devam ederken bugün, bunların ortasına bir yenisi daha eklendi. Oyun dünyasının dev ismi olan Japonya merkezli Square Enix, bugüne kadar pek çok sevilen seriyi ve oyunu hayatımıza katan üç oyun stüdyosunu İsveç merkezli yayıncı Embracer Group’a sattığını açıkladı.

Paylaşılan basın duyurusuna nazaran Embracer Group (daha evvelki ismi THQ Nordic), Square Enix bünyesindeki Crystal Dynamics, Eidos-Montréal ve Square Enix Montréal stüdyolarını satın aldı. Kelam konusu satın alımın karşılığınınsa sadece 300 milyon dolar olduğu açıklandı. Satın alımla birlikte birtakım dev üretimlerin tüm hakları da Embracer Group’un eline geçti.

Stüdyoların tüm oyunlarının hakları Embracer Group’a geçti:

Embracer Group, Crystal Dynamics’i bünyesine katarak yeni Tomb Raider üçlemesinin tüm haklarını eline aldı. Bununla birlikte şirket, Eidos Montréal ile oyun dünyasının klasiği Deus Ex serisini ve Square Enix Montréal ile Hitman Go, Hitman: Sniper, Deus Ex Go ve Lara Croft Go üzere taşınabilir ve PC oyunlarının haklarını da elde etti.

Square Enix, blok zincire yöneliyor:

Square Enix ise paylaştığı açıklamasında neden bu üç stüdyoyu gözden çıkarma kararı aldığını da açıklığa kavuşturdu. Şirket, elde edeceği 300 milyon dolarlık gelirin “yeni işlerin başlatılmasını sağlayacağını ve blok zincir, yapay zeka ve bulut üzere alanlarda yatırımlarla ilerleyeceklerini” açıkladı.

Embracer Group, yeni oyunlar geliştirecek

Üç stüdyonun yeni sahibi olan Embracer Group da oyuncuları sevindirecek birtakım haberler paylaştı. Şirket, yeni bir Tomb Raider oyunu muştusu verdi. Satın alım, tıpkı vakitte Deus Ex hayranlarının da yeni bir Deus Ex oyunu beklemesine yol açtı. Öte yandan Crystal Dynamics tarafından geliştirilen ve Square Enix tarafından yayımlanan The Avengers ve Guardians of the Galaxy oyunlarının akıbeti şimdi açıklanmadı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.