SpaceX büyük hüsran yaşadı!

0 5

NASA Spaceflight web sitesi tarafından kaydedilen bir canlı yayında görüldüğü üzere , Muhteşem Heavy Booster 7 prototipinin akşamın erken saatlerinde patlamasından çabucak sonra Musk attığı bir tweette hususla ilgili olarak “Evet, aslında güzel değil. Ekip hasarı pahalandırıyor,” dedi. Patlamada bir yaralanma olayı yaşanmadı.

Roketin tabanını alevler ve ağır dumanla kaplayan ve görüntü kamerayı salladığı anlaşılan patlamaya neyin sebep olduğu net değildi, lakin güçlendirici daha sonra gantriyi test etmek için civatalanarak dik durdu.

SpaceX büyük hüsran yaşadı!

Arıza, SpaceX’in bu yıl içinde gerçekleştirmeyi umduğu, mürettebatsız bir yörünge test uçuşunda kullanılmak üzere bir dizi 33 Raptor motoruyla donatılmış güçlendiricinin Boca Chica, Teksas’ta günlerce süren statik yangın testi kampanyasının ortasında meydana geldi.

SpaceX’in muhteşem ağır birinci basamak güçlendiricisi ile eşleştirildiğinde 394 fit (120 metre) yüksekliğe sahip olacak olan Starship, Musk’ın beşerli uzay seyahatini daha ekonomik ve rutin hale getirme tutkusunun merkezinde yer alan şirketin yeni jenerasyon fırlatma aracı olarak biliniyor.

SpaceX, Pazartesi günkü patlama hakkında sorulduğunda Reuters’in yorum talebine karşılık vermedi.

ABD Federal Havacılık Yönetimi (FAA) de patlamayı araştırıp araştırmayacağı sorulduğunda cevap vermedi.

2020’nin sonlarında ve 2021’in başlarında SpaceX, geri dönüş denemelerinin patlamalarla sonuçlandığı bir dizi yüksek irtifa test lansmanında Starship’in dört prototipini kaybetti. Starship prototipi nihayet Mayıs 2021’de inançlı bir iniş yaptı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.