Şimdi de başka bir sabit kripto tokeni değer kaybetti! Neler oluyor?

0 4

Deus Finance’in stablecoin’i Dei (DEI), 1 ABD doları ile birebir olan bedelini kaybetmeye başlayan en son stabelcoin oldu. Coin şu anda 0,64 dolardan süreç görüyor. Zira bu düşüş, geçen hafta sabit paralarını kaybeden birkaç algoritmik stablecoin’i takip ediyor, bunlardan en dikkate kıymet olanı algoritmik stabilcoin TerraUSD (UST) idi.

Artık de diğer bir sabit kripto tokeni kıymet kaybetti! Neler oluyor?

Deus Finance, DeFi protokolü için DEUS ve DEI belirteçlerini kullanır, burada 1 DEI basımı için 1 ABD doları teminat gerekir. Örneğin, bir DEI’yi kullanırken, birinci etapta USDC’nin teminat olarak kullanılması durumunda, kullanıcılar bedelin %80’ini USDC olarak ve %20’sini DEUS olarak alacaklardır.

Bu kıymetli, zira teminat oranı %43’e düştü. Deus Finance bilgilerine nazaran; düşük teminat, sabit paranın ardında kâfi sermaye olmadığı için, DEI tokeninin sabit olan eski kıymetini toparlamasını güçleştiriyor.

Yatırımcılar, bu arbitraj uyumsuzluğundan yararlanıyor. DEI paraları satın alıyor ve bunları 1 $ kıymetinde teminatla değiştiriyor ve bu da işleri daha da berbatlaştırıyor. Deus Finance, parayı istikrara kavuşturmak için, tabir yerindeyse yangını söndürme hareketini durdurarak reaksiyon gösterdi.

DEI – USD Grafik kaynağı: CoinMarketCap

DEI kaybı nasıl oldu?

Dolar varlıkları tarafından desteklenen Tether (USDT) yahut USD madeni para (USDC) üzere daha merkezileştirilmiş madeni paraların tersine, algoritmik sabit madeni paraların otomatik olarak diğer bir para ünitesinin fiyatına sabitlenmesi gerekiyordu.

Küçük farklardan kâr elde etmek için birebir varlığı birebir anda alıp satan arbitraj botları, 1 DEI karşılığında 1 $ bedelinde bir temel token ticareti yaparak sabiti sağlıyordu ve bunun aksisi de geçerliydi.

İngiltere bankası, kripto piyasalarının tedirginlik yaşadığını Mart 2022 raporunda şu sözlerle belirtmişti; “Ödemeler için kullanılan sistemik bir stabilcoin yükümlülüklerini yerine getiremezse, halkın paraya ve ödemelere olan itimadı sarsılabilir.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.