Sıfırdan Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?

0 3

Evinize gelen internet temasını kullanmak için kesinlikle bir modeme gereksiniminiz var zira bu modem sayesinde internet ilişkiniz kullanılır bir kablolu ağa ya da kablosuz Wi-Fi ağına dönüşecektir. Birinci kere internet bağlattığınız vakit pek çok internet servis sağlayıcı konuta gelir ve modem heyetimi yapar. Lakin kimileri ek fiyat talep ettiği için modem kurulumunu kullanıcı yapmayı tercih eder. Aynı formda yeni bir modem aldığınızda da bu heyetimi kendiniz yapmanız gerekir.

Peki, bu modem nasıl bağlanır? Haydi bağladık nasıl kurulur? Türk Telekom, Turknet, Turkcell Superonline, Vodafone üzere internet servis sağlayıcılarının verdiği ya da sizin aldığınız Zyxel, Airties, TP Link, Huawei üzere farklı marka modemlerin ufak farklılıkları olsa da genel olarak son derece emsal suram prosedürleri vardır. Gelin sıfırdan modem suramı nasıl yapılır yakından bakalım ve bu süreç sırasında dikkat etmeniz gereken değerli adımları görelim.

Modem heyetimi nasıl yapılır? İşte adım adım suram süreci:

 • Adım #1: Modemin kablo temaslarını kurun ve çalıştırın.
 • Adım #2: İnternet tarayıcınıza 192.168.2.1 yazın ve bu adrese gidin.
 • Adım #3: Modem arayüzüne giriş yapın.
 • Adım #4: Varsa kullanıcı hesap bilgilerinizi girin.
 • Adım #5: İnternet ayarlarını özelleştirin.
 • Adım #6: Modem ismi ve şifresini belirleyin.
 • Adım #7: Modemi yine başlatmanız gerekebilir.

Adım #1: Modemin kablo temaslarını kurun ve çalıştırın:

Modem kutusunu açtıktan sonra karşınıza birkaç tane ilişki kablosu çıkar. Bunlar genel olarak güç kablosu, ilişki kablosu ve ethernet kablosudur. Güç kablosunu prize, ilişki kablosunu ise internet irtibatının geldiği girişe takın. Ethernet kablosu kablolu internet içindir, kullanmasanız da bulunsun. İlişki kablolarını taktıktan sonra modemi çalıştırın.

Adım #2: İnternet tarayıcınıza 192.168.2.1 yazın ve bu adrese gidin:

Modemi çalıştırdıktan sonra varsayılan şifre ile modeme bağlanabilirsiniz. Bu ilişkiyi sağladıktan sonra bilgisayarınızda yüklü olan rastgele bir internet tarayıcısını açın ve adres çubuğuna 192.168.2.1 yazarak bu adrese gidin. Bu süreci taşınabilir internet tarayıcınızdan da yapmak mümkün lakin biraz karmaşık bir süreç olduğu için bilgisayarınızdan yapmanız en doğrusu olacaktır. 

Adım #3: Modem arayüzüne giriş yapın:

İnternet tarayıcınızın adres çubuğuna 192.168.2.1 yazarak bu adrese gittiğiniz vakit karşınıza modem arayüzünüz çıkacak. Kullandığınız modemin marka ve modeline nazaran bu arayüz değişiklik gösterebilir. Sizden birinci olarak modem arayüzüne giriş yapmanız için bir hesap ismi ve şifre istenecek. 

Modem arayüzüne giriş yapmak için istenilen hesap ismi ve şifre değişiklik gösterecektir ama pek çok modem arayüzü için hesap ismi olarak ‘admin’ kullanılır. Tırnak işareti olmadan hesap ismine ‘admin’ yazdıktan sonra şifre olarak ‘admin’, ‘password’ ya da ‘1234’ şifrelerinden birini kullanabilirsiniz. 

Adım #4: Varsa kullanıcı hesap bilgilerinizi girin:

Modem arayüzüne giriş yaptıktan sonra karşınıza pek çok özel ayarlama yapabileceğiniz bir ekran çıkacak. Her vakit istenmeyebilir ancak kimi sistemler bu ayarlara ulaşmak ve düzenlemek için sizden bir şifre ve hesap ismi daha ister. Kelam konusu kullanıcı hesap bilgileri ilişki sağlayan internet servis sağlayıcınız tarafından size daha evvel verilmiştir. Şayet bu bilgileri bilmiyorsanız internet servis sağlayıcınızla bağlantıya geçebilirsiniz.

Adım #5: İnternet ayarlarını özelleştirin:

Bu adımda kullanıcılara tavsiye edilen, pek çok modem arayüzünde de bulunan Hazır Suram seçeneğini uygulamalarıdır. Hazır Suram seçeneği adından da anlaşılacağı üzere kullanıcının bir an evvel modemi kullanmaya başlaması için gerekli hazır ayarları süratle uygular.

Eğer internet ayarlarınızı özelleştirmek istiyorsanız bölge, vakit dilimi, DLC PVC, ilişki tipi, kullanıcı ismi bilgilerini girerek yedekleme, kablosuz irtibat, kanal, mod, güvenlik sistemi üzere ayarları düzenlemeniz gerekiyor. Şayet bunlar biraz baş karıştırıcı geldiyse en azından birinci heyetim için tüm bu ayarları varsayılan modunda bırakmanız en doğrusu olacaktır. 

Adım #6: Modem ismi ve şifresini belirleyin:

Çoğu vakit gözden kaçırılıyor olsa da modem ismi ve şifre belirlediğiniz bu adım son derece değerlidir. Zira internet güvenliğinizin birinci adımı eşsiz bir modem ismi ve şifreden geçer. Modem arayüzünün ayarlar sayfası üzerinden genel olarak modem üzerinde yazan şifreyi girdikten sonra kendi şifrenizi ve modem ismini belirleyerek kaydedin. Bu değişim sonrası modeme bağlı olan aygıtların ilişkilerinin kopacağını ve yine bağlanmaları gerektiğini unutmayın. 

Adım #7: Modemi yine başlatmanız gerekebilir:

Tüm bu adımları muvaffakiyetle yerini getirip de yeni ayarları kaydettikten sonra modem arayüzünde karşınıza çıkan bir ikaz sizden modemi tekrar başlatmanızı isteyebilir. Her modem için gerekli değildir fakat bu çeşit bir teklif ile karşılaşıyorsanız modemi kapatıp açmaktan ziyan gelmez. 

ADSL ve VDSL temas için modem heyetim kıymetleri:

 • ADSL;
  • WAN ID Type – PPP Transfer Type – Ağ Protokolü – Kapsülleme: PPPoE
  • Aktarım Modu Modülasyon: ATM
  • VPI / VCI: 8/35
 • VDSL;
  • WAN ID Type – PPP Transfer Type – Ağ Protokolü – Kapsülleme: PPPoE
  • Aktarım Modu Modülasyon: PTM
  • VLAN ID: 35

Modem suramı sırasında ADSL ve VDSL bağlantılarınızı özelleştirmek için girmeniz gereken heyetim bedelleri bu halde. Lakin unutmayın, internet servis sağlayıcınıza ve modeminizin markası ile modeline nazaran bu pahalar değişiklik gösterebilir.

Modem konseyimi yapılamıyor, yanılgı veriyor:

Hızlı suram seçeneği hangi internet servis sağlayıcı ile çalışıyorsanız ya da hangi marka ve model modeme sahipseniz genel olarak işe yarayacaktır. Lakin bazen sorun çıkabilir ve anlattığımız genel bilgiler o an işe yaramayabilir. Pekala ne yapmalı?

İlk olarak modemin üretici firmasının resmi internet sitesini ziyaret edin ve en aktüel suram bilgilerini alın. Zira yeni modellerde uygulanması gereken farklı adımlar olabilir. Eğer kusur almaya devam ediyorsanız internet servis sağlayıcınız ile irtibata geçin. Davet merkezi yetkilisi uzaktan modem arayüzünüze bağlanarak gerekli ayarlamaları yapabilir ya da sizi en yanlışsız ve şimdiki ayarlamaları yapmanız için yönlendirebilir.

İnternet ilişkiniz için olmazsa olmaz modem suramı nasıl yapılır sorusunu yanıtlayarak bu süreci nasıl yapacağınızı adım adım tüm ayrıntılarıyla anlattık. Rastgele bir sorun yaşadığınız vakit en aktüel bilgileri modemin üretici firmasından ya da internet servis sağlayıcınızdan alabileceğinizi unutmayın. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.