Ses hızını aşan yeni yolcu uçağı üretildi!

0 15

Yolcu nakliyatında kullanılmaya başlamalarından bu yana uçaklar uzak aralıklı seyahatlerin vazgeçilmezi pozisyonunda. Kara ya da deniz yolu ile tahminen de günlerce sürebilecek yollar uçaklar sayesinde birkaç saat içerisinde geçilebiliyor. Artık ise bu mühlet biraz daha kısalacak üzere görünüyor.

Overture farklı bir uçak seyahati vadediyor

Boom Supersonic firması yeni yolcu uçağının prototipini tanıttı. Buna nazaran şirketin yeni uçağı 2 bin km/s suratın üzerine çıkabiliyor. Bir öteki deyişle yeni model Atlas Okyanusu‘nu yalnızca 3.5 saatte aşabilecek. Yolcu uçaklarında yeni bir periyoda işaret eden Overture, 2029 yılında kullanılmaya başlanacak.

Boom Supersonic şirketinin yeni yolcu uçağı 26 milyon saatlik yazılım simülasyonu, 5 rüzgar tüneli testi ve 51 tasarımsal değişikliğin sonunda ortaya çıktı. Yeni yüksek suratı yolcu uçağı bu hafta Farnborough International Airshow’da tanıtıldı. Boom fuarda yeni modelini ‘ekonomik ve çevresel olarak sürdürülebilir bir süpersonik uçak‘ olarak nitelendiriyor.

Overture, uçağın su üzerinde Mach 1.7 (2.092 km/s ) süratle ve kara üzerinde Mach 1‘in (1239 km/s) çabucak altında seyretmesini sağlayan kanatlarında konumlandırılan dört güçlü motora sahip. Bu dörtlü motor dizaynının performansın yanı sıra maliyetleri düşürürken gürültüyü azalttığı belirtiliyor.

Boom, 60 bin fit yükseklikte uçabilecek olan Overture’nın 65 ile 80 ortasında yolcu kapasitesine sahip olacağını açıkladı. Şirket ayrıyeten yeni yüksek süratli uçaklarında ‘dünyanın birinci gürültü azaltma sisteminin‘ kullanılacağını duyurdu. Overture bu sayede ses hızı (1235 km/s) altında uçan uçaklar ile birebir gürültü düzeylerini yakalayabilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.