Satoshi Nakamoto’nun 13 yıl önceki çok değerli gönderileri ortaya çıktı!

0 12

Kripto para ünitesinin anonim kurucusu Satoshi Nakamoto, Bitcoin’i resmi olarak açıklamadan evvel, topluluk üyelerinden fikir alırken vizyonunu paylaşmak için Bitcointalk.org forumunu kullandı. Forum, genel olarak blok zinciri, Bitcoin ve kripto para üniteleri hakkında tarihi bir anahtar bilgi kaynağıdır.

Satoshi Nakamoto’nun 13 yıl evvelki çok kıymetli gönderileri ortaya çıktı!

Bitcointalk.org gönderileri, Nakamoto’nun varlığın emekleme periyodunda benimsenmesiyle ilgili erken kaygılarının yanı sıra, Bitcoin ile ilgili birtakım hasretlerini gösteriyor.

Satoshi Nakamoto’nun Bitcointalk hesap bilgileri. Kaynak: Bitcointalk.org

ARK Investment Management analisti Yassine Elmandjra, Twitter hesabı aracılığıyla Nakamoto ve öteki topluluk üyeleri tarafından on yıldan uzun bir mühlet evvel yapılan kıymetli gönderilerden kimilerini örnekledi.

#1 Klâsik parayla ilgili sorun

Birinci paylaşım, Nakamoto’nun klâsik paranın eksikliklerine bir tahlil olarak yeni protokolü öne sürerek Bitcoin’in gelişiminin gerisindeki motivasyonu ayrıntılandırdığı 11 Şubat 2009’daki tanıtım yazısından alınmıştır.

Nakamoto’ya nazaran, klâsik para ünitesinin merkez bankaları üzere oyuncuları içeren itimadı ihlal etme geçmişi var.

Nakamoto bu paylaşımında; “Geleneksel para ünitesiyle ilgili temel sorun, onu çalıştırmak için gereken tüm inançtır. Merkez bankasına para ünitesinin pahasını düşürmemesi için güvenilmelidir, lakin fiat para ünitelerinin tarihi bu itimadın ihlalleriyle doludur. Bankalara paramızı tutma ve elektronik olarak transfer etme konusunda güvenilmelidir, fakat rezervin çok az bir kısmıyla kredi balonları dalgaları halinde ödünç verirler. Gönderide, mahremiyetimiz konusunda onlara güvenmeli, kimlik hırsızlarının hesaplarımızı tüketmesine müsaade vermemelerine güvenmeliyiz” kelamlarına yer veriyor.

Nakamoto’nun bu görüşü, Bitcoin’in benimsenmesi için itici gücün ardındaki neden olarak gösterilen kripto savunucuları ile gelişti. Bilhassa pandemi sonrasında merkez bankalarının çeksiz para basabilmesi de eleştirildi.

#2 Satoshi, Bitcoin logosunu geliştirmeyi üstleniyor

İkinci paylaşım, Nakamoto’nun Bitcoin logosunu geliştirirken topluluğun girdilerini aradığı 26 Şubat 2010 tarihli bir gönderiden. Dışında iki çizgi bulunan bir B sembolü önerisi, yeni ortaya çıkan kripto varlıklarının logolarını etkilerken resmi Bitcoin amblemi haline geldi.

#3 Bitcoin’in kademeli olarak büyümesine müsaade verme muhtaçlığı

Üçüncü paylaşım, Satoshi’nin Bitcoin projesinin emekleme kademesinden itibaren kademeli olarak büyümesine müsaade verilmesi gerektiği konusunda uyardığı 5 Aralık 2010 tarihli bir gönderiden alındı.

Satoshi bu paylaşımında, “Yazılımın bu süreçte güçlendirilebilmesi için projenin kademeli olarak büyümesi gerekiyor” dedi.

Bitcoin ile birinci eser satma denemesi

Bir başka dikkate paha gönderi, bir süreçte Bitcoin’i denemeyi seçen forumdaki bir kullanıcı tarafından yazılmıştır. 24 Ocak 2010’da gönderiyi yapan kullanıcı, o sırada süreç fiyatlarını düşüldükten sonra, neredeyse 1 dolara muadil 500 Bitcoin’e bir fotoğraf satmayı amaçladı. Bilhassa, basın vaktinde, tıpkı ölçüde Bitcoin 14,8 milyon doların üzerinde bir kıymete sahipti.

Kripto pazarının mevcut durumuna dayanarak, Nakamoto’nun buluşunun başka binlerce kripto para ünitesinin gelişimine ilham verdiği varsayılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.