Samsung’dan büyük atak! Tanıtımı bugün yapıldı

0 3

Kısa bir mühlet evvel Samsung cephesinden 3nm çip üretimi hakkında resmi bir açıklama gelmişti. Yakın vakitte çip üretimine başlayan Samsung, bugün ise dünyanın birinci 3nm çiplerini tanıttı.

Geçen günlerde 25 Temmuz tarihi için tanıtım merasimi gerçekleşeceği ortaya çıkmıştı. Bugün ise Güney Koreli firma Samsung 3nm GAA çipin birinci sevkiyatı için merasim düzenledi. Tanıtım merasimi Güney Kore’nin Gyeonggi-do eyaletinde yer alan Hwaseong Yerleşkesindeki şirketin V1 sınırında gerçekleşti.

Dünyanın birinci 3nm teknolojisine sahip çip tanıtım merasimine, geliştirilmesi ve seri üretimine katılan tüm değerli çalışanlar ile birlikte 100 kişi yer aldı. Bunlar ortasında Güney Kore Ticaret Sanayi ve Güç Bakanı Chang Yang Lee ve Samsung Electronics DS CEO’su Kye Hyun Kyung da yer aldı.

Samsung yeni bir çağ başlattı

Yarı iletken üretiminde kıymetli şirketler ortasında yer alan Samsung Electronics’de yeni bir devirin başlangıcı kelam konusu. Güney Koreli şirket 2000’li yıllarda GAA teknolojisini geliştirmeye başlamıştı. Akabinde teknolojiyi Samsung 3nm çiplere muvaffakiyetle uyguladı. Şirket birkaç yıllık araştırma ve geliştirme süreçlerinden sonra yeni çiplerin deneme üretimine başladı. Yeni çipler, Çinli bir kripto para madenciliği firmasına tedarik edildi.

Teksas’a 11 çip fabrikası kurulacak

Güney Kore merkezli teknoloji üreticisi Samsung, ABD’nin Austin, Teksas bölgesinde yaklaşık 17 milyar dolara mal olduğu varsayım edilen bir çip fabrikası kuruyor.

Samsung, Teksas, Taylor ve Manor bölgelerinde inşa etmek istediği 11 fabrika için vergi indirimleri için müracaatta bulundu. Mahallî yetkililerden teşvik alırsa, 11 fabrikaya yapılan toplam yatırımın toplamı 192 milyar doları bulabilir.

Tüm bunlar gerçekleşirse, Samsung bölgede 10.000’den fazla şahısla istihdam sağlayacak. Aslında, her şey yolunda giderse, Samsung‘un bu dev yatırımı Orta Teksas tarihindeki en büyük ekonomik yatırımı olacak. Önerilen 11 fabrikadan ikisi Austin’de ve dokuzu, Austin’in 25 mil kuzeydoğusunda yer alacak.

Bu fabrikalardan rastgele birinin muhtemelen çalışır ve çalışır durumda olabileceği en erken tarih 2034 iken, ikisi sırf 2042 için planlandı. Bununla birlikte, bunların hiçbirinin bağlayıcı olmadığını belirtmek değerlidir. Böylelikle, şirket teşviklerini alsa bile planlar hala değiştirilebilir yahut büsbütün rafa kaldırılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.