Samsung’dan Bitcoin madencilerine güzel haber!

0 4

Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un, şirketin 2022 Q1 finansal daveti sırasında eser hakkında imada bulunmasının akabinde Bitcoin ( BTC ) madenciliğinde kullanılabilecek üç nanometre çip üzerinde çalıştığı bildirildi.

Samsung’dan Bitcoin madencilerine hoş haber!

The Elec’in 29 Haziran’da bildirdiğine nazaran, 3nm çipler, Bitcoin madenciliğinde tesirli olduğu bilinen makineler olan belli entegre devrelerle (ASIC’ler) uyumlu ve denemelerin halihazırda devam ettiğini gösteren kaynakların bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor.

Samsung’un 3nm çip üretme yeteneği, güç tüketimini %30’a kadar azaltmak üzere kimi Bitcoin madenciliği sıkıntılı noktalarını muhtemelen çözecektir. Ek olarak, çipler, %33 daha yüksek çevirme yoğunluğu ile birlikte madencilik suratını yaklaşık %15 artırabilir.

Samsung birinci müşterisini koruyor

Şirket, birinci müşterisi olan Çinli bir ASIC firması olan PanSemi’yi şimdiden garanti altına aldı. Kaynaklar ayrıyeten ABD merkezli Qualcomm’un da, Samsung’un bu çipleri için rezervasyon yaptığını gösteriyor.

Samsung’un en büyük müşterisi Qualcomm, 4nm çipler için sipariş vermişti fakat Güney Koreli şirketin üretim eksikliği nedeniyle iptal edilmişti. Şirketlerin ayrıyeten Samsung’un 3nm üretim sürecini Qualcomm’un gereksinim duyduğu her an kullanıma sunacağı konusunda da anlaştıklarını bildirildi.

Samsung’un 3nm teşebbüsü, şirketin 7nm ve 5nm çipler oluşturmak için kullanılan klasik FinFET sürecinden farklı olan Gate All Around (GAAFET) teknolojisine dayanmaktadır. Genel olarak, GAAFET daha yeterli performansa yol açan silikon boyutunu azaltır. Bahsi geçen çip denemesi, muhtemelen yerini seri üretime bırakacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.