Samsung, Telefon Üretimini %10 Azaltmayı Planlıyor

0 8

Son vakitlerde yaşanan çip krizi, savaş, pandemi üzere problemler, dünya çapındaki teknoloji devlerinin olumsuz etkilenmesine yol açmıştı. Akıllı telefon dalı de bunlardan etkilenenler ortasındaydı. Güney Kore merkezli şirket Samsung’un akıllı telefonlar konusunda yılın birinci çeyreğinde son beş yılın en yeterli performansını gösterdiğini; lakin genel sevkiyatların düştüğünü sizlerle paylaşmıştık.

Artık ise geçtiğimiz günlerde çip krizine 355 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını açıklayan şirketle ilgili yeni bilgiler geldi. Bu haberlerde yaşanan dertlerden etkilenen teknoloji devinin, bu yılki akıllı telefon üretimini %10 düşürmeyi planladığı ortaya koyuldu.

Yüksek enflasyon ve Rusya-Ukrayna savaşı karar sebep oldu

Güney Kore’de bulunan Maeil Business News isimli medya kuruluşunun dev şirketin tedarik zincirindeki bir kaynağa dayandırdığı rapora nazaran Samsung, bu yılki akıllı telefon üretim beklentisini %10 düşürdü. Şirketin başlangıçta yıl sonuna kadar 310 milyon sevkiyat yapmayı planladığı; fakat bu sayının 280 milyona düşürüldüğü tabir edildi. Ayrıyeten yatırım şirketi Shinhan Investment’ta kıdemli bir analist olan Park Hyung-woo’nun, şirketin ocak-nisan ayları ortasındaki ortalama üretimine kıyasla mayıs ayında üretimi %35, ikinci çeyrekte ise %10 daha düşürmeyi planladığı belirtildi.

Maeil Business News’a nazaran bu düşüşün gerisindeki ana sebepler, yüksek enflasyon ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi. Yeniden de üretimin 280 milyona düşmesi, mevzuda önder olan şirketin hala bir evvelki yıldan (270 milyon) daha fazla telefon üreteceği manasına geliyor.

Son olarak geçtiğimiz çarşamba günü gelen haberlerde Apple’ın da bu şekil bir karara yönelebileceği belirtilmişti. Analistler, şirketin varsayım edilen 240 milyondan daha az üretim yapabileceğini aktarmıştı. Bunun da enflasyon, bileşen badireleri, döviz kuru oynaklığı ve COVID üzere global nedenlerden kaynaklanabileceği belirtilmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.