Samsung kendi reklamında iPhone kullandı!

0 2

Samsung ve Apple’ın birbirine çabucak her alanda rakip olduğunu bilmeyen yoktur. Hatta bu rekabet artık o denli bir boyuta geldi ki, toplumsal medyada bu rekabete ait pek çok gerçek dışı öyküler paylaşılıyor. Bu kıssalardan en çok paylaşılanı ise, Samsung’un kaybettiği bir dava sonucu Apple’a 1 milyar dolarlık borcunu kamyonlar dolusu 5 cent ile ödediği haberidir. Hatta bu parodi haber öylesine prestij görmüştür ki, ülkemizdeki anlı ulu gazeteler bile vaktinde bu haberi gerçek sanarak okuyucularıyla paylaşmıştır. İşte bu iki marka ortasındaki rekabet bu kadar önemli ve güçlüdür.

Öte yandan bu kadar büyük bir rekabetin tarafları olan teknoloji devleri, bazen kendilerinden hiç beklenmeyecek amatörlükte kusurlar yapabilmekteler. Tıpkı Samsung’un bugün yaptığı üzere.

Samsung kendi reklamında iPhone kullandı!

Güney Koreli teknoloji devi, kendi uygulaması olan Samsung Members’a ilişkin bir reklam hazırlattı ve bunu takipçileriyle paylaştı. Lakin reklam bannerını tasarlayan yazılımcının kullandığı telefon görseli, iPhone modeline ilişkin olunca bir anda Samsung’un dünyası başına yıkıldı.

Çok kısa bir müddette durumu fark eden Güney Koreli teknoloji devi, hem reklam çalışmasındaki görselleri yenileterek kendi telefonlarına ilişkin görselleri koydurdu hem de takipçilerinden yaşanan bu aksilik için özür diledi.

Aslında olağan kaideler altında bu durum için “Reklamın uygunu berbatı olmaz” diyebilirdik lakin taraflar ortasındaki rekabet haberimizin giriş kısmında ayrıntılıca anlattığımız kadar büyük olunca, ne Apple’ın ne de Samsung’un bu üslup bir yanılgı ile isminden bahsettirmek isteyeceğini düşünmüyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.