“Samsung, ISOCELL HP3’ü Galaxy S23 Ultra’da Kullanmayacak”

0 4

Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un 200 MP’lik kamera sensörünü tanıttığından bahsetmiştik. ISOCELL HP3 olarak isimlendirilen bu kamera sensörünü eşsiz kılan şeyse 0,56 mikrometre boyutlu sensörlere sahip olması nedeniyle akıllı telefonlarda kullanılabilecek oluşuydu. Yani Samsung, bu kamera sensörü ile 200 MP kameralı telefonlar üretebilecekti.

Şimdiyse ISOCELL HP3 ile ilgili değerli bir gelişme yaşandı. Akıllı telefon bölümünün kıymetli sızıntı kaynaklarından bir tanesi olan Ice Universe, bu kamera sensörü ile ilgili çarpıcı bir açıklama yaptı. Twitter’da yapılan açıklamaya nazaran Samsung, ISOCELL HP3’ü Galaxy S23 Ultra’da kullanmayacak.

Açıklamanın nedeni bilinmiyor

Ice Universe, ISOCELL HP3 ile ilgili açıklamalarında Samsung Galaxy S23 Ultra’nın neden bu sensörü kullanmayacağını açıklamadı. Oysa Samsung, ISOCELL HP3 seri üretiminin 2022 yılı içerisinde başlayacağını söz etmişti. Pekala hal böyleyken Samsung, akıllı telefonlarında neden bu kadar yüksek kalitedeki bir sensörü kullanmayabilir?

Açık konuşmak gerekirse Samsung’un piyasaya sürdüğü amiral gemisi telefonlar, aslında çok çok iyi kamera performansı sunuyorlar. Bunun en kolay örneğini Galaxy S22 Ultra‘nın kamera performansında görebilirsiniz. Bununla birlikte, kullandığı donanımı yazılımla bütünleştiren Samsung, sırf amiral gemisi modellerde değil, orta segment aygıtlarda bile kamera kalitesi açısından memnun bırakıyor. Hal bu türlü olunca da Samsung, mevcut işlemcilerin gücünü daha fazla zorlamak istemiyor olabilir. Sonuçta piyasadaki işlemcilerin destekleyebileceği kamera çözünürlük pahaları sınırlı ve sensör kalitesi ne kadar yükselirse, ikincil bir sensör kullanma mümkünlüğü da o kadar düşüyor…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.