Samsung Galaxy A50 Bugün Hala Alınır mı?

0 0

Samsung A serisi, birinci tanıtıldığı günden itibaren büyük bir dikkat çekmeyi başarıyor. Samsung, sırf Note ve S serisi ile yoluna devam etmek yerine daha çok fiyat performansı odaklayan A ve J üzere serileri de sürdürdü. Tıpkı A70 modeli üzere, 2019 yılında tanıtılan Samsung Galaxy A50 hala alınır mı sorusunu sizlerle birlikte inceleyeceğiz. Samsung’un bundan 3 yıl evvel ürettiği modeli günümüzde kullanılabilecek mi ve tanınan toplumsal medya uygulamalarında nasıl bir performans gösterecek? Bu biçim merak ettiğiniz tüm soruları cevaplayacağız.

Samsung Galaxy A50, 2019 yılının Şubat ayında Güney Koreli teknoloji devi Samsung tarafından tanıtıldı. Birinci çıktığı vakit, S yahut Note serilerine nazaran daha uygun fiyatlı olmasına karşın başarılı özelliklere sahip model, epeyce dikkat çekmişti. Samsung, o devirlerde farklı serilerde hayli süratli telefon üretiyordu. Hatta o denli ki, Samsung Galaxy A70 modeli, A50 modelinden sadece bir ay sonra tanıtıldı. Bizim bu içeriğimizdeki konuğumuz ise Samsung Galaxy A50. Dilerseniz hiç lafı uzatmadan, merak ettiğiniz Samsung Galaxy A50 hala alınır mı sorusunu özellikleri ile birlikte yanıtlayalım.

Samsung Galaxy A50 hala alınır mı?

Samsung Galaxy A50 ekran özellikleri
Samsung Galaxy A50 donanım özellikleri
Samsung Galaxy A50 batarya ve sistem özellikleri
Samsung Galaxy A50 kamera özellikleri
Samsung Galaxy A50 temel özellikleri
Sonuç: Bugün Samsung Galaxy A50 hala alınır mı?

Samsung Galaxy A50 ekran özellikleri

İlk olarak, Samsung Galaxy A50’nin ekran teknolojisinden başlayalım. A50 modeli, 6.4 inç büyüklüğündeki bir ekranla tanıtıldı. Harika AMOLED teknolojisine sahip bu ekran, 1080×2340 (FHD+) piksel çözünürlüğünde ve 60 Hz ekran yenileme suratına sahip. Bununla birlikte, 19:5:9 boyutlarında ekran oranı ve 403 PPI derecesinde piksel yoğunluğuna da sahip olduğunu belirtelim. Samsung Galaxy A50, 16 milyon renk sayısına sahip olmakla birlikte 84.5 % ekran gövde oranına da sahip.

Samsung Galaxy A50’nin bu ekranı, Gorilla Glass 3 teknolojisi ile korunuyordu. Gorilla Glass 3, uzun müddettir akıllı telefonlar ile ilgiliyseniz sıklıkla duyduğunuz bir muhafaza teknolojisi. Hatta, Webtekno YouTube kanalımızın sıkı takipçisiyseniz sağlamlık testlerimizde Gorilla Glass 3’e nasıl meydan okuduğumuzu da biliyorsunuzdur. A50 ekran özellikleri bakımından çizilmeyi dirençli bir cama, multi touch özelliğine, çerçevesiz dizayna, damla çentikli kamera dizaynına ve always-on display dediğimiz daima faal ekran özelliklerini barındırıyor.

Samsung Galaxy A50 donanım özellikleri

Gelelim ekran dizaynının biraz gerisine. Yani, Samsung Galaxy A50 modelinin donanım özelliklerine. Model, Samsung Exynos 7 Series yonga setiyle birlikte tanıtıldı. Telefon, 8 çekirdekli 4x 2.3 GHz ARM Cortex A-73 işlemcisine sahip. RAM kısmına geçtiğimizde ise, 6 GB büyüklüğünde DDR4 bir ram bizi karşılıyor. Telefon, devrine nazaran epey kâfi bir RAM ölçüsüne sahip. Bununla birlikte, şayet 6 GB’lık RAM boyutu size büyük gelirse, tıpkı modelin 4GB RAM’e sahip modelini de satın alma imkanınız bulunuyor

Depolama tarafında pek bir seçenek bırakılmamış. Samsung Galaxy A70’i isterseniz 64, isterseniz de 128 GB depolama seçenekleri ile satın alabiliyordunuz. Bununla birlikte, telefonda bulunan hafıza kartı dayanağı ile birlikte de depolamanızı 512 GB’a kadar büyütebilme imkanına sahipsiniz.

Samsung Galaxy A50 batarya ve sistem özellikleri:

Telefonlarımızdaki şarj mühleti, bizim için epey kıymetli. Günlük rutinimizde daima elimizde yardımcı bir powerbank ile gezmek yerine, batarya kapasitesi büyük telefonlar tercih ederek bu sorunu ortadan kaldırıyoruz. Samsung Galaxy A50, 4000 mAh büyüklüğünde bir bataryaya sahip. Bu batarya sayesinde 23 saat boyunca telefonla konuşabilir, 14 saat internet kullanabilir, 92 saat boyunca müzik dinleyebilirsiniz. Fakat elbette, bu saatler sizin kullanımınıza nazaran değişiklik gösteriyor. Telefonumuzun bataryası, alt kısımda bulunan USB Type-C şarj girişi ile şarj oluyor. A50, 15W gücündeki süratli şarj özelliğine de sahip. Lakin ne yazık ki kablosuz şarj özelliğini desteklemiyor.

Samsung Galaxy A50, Samsung One UI 1.1 arayüzüne sahip. Bununla birlikte, birinci olarak Android 9.0 ile tanıtılan model Android 11’e kadar yazılım dayanağı almaya devam etti. Android 11’de yazılım güncellemeleri durdu ve artık yeni bir Android güncellemesi alamıyor.

Samsung Galaxy A50 kamera özellikleri:

Toplamda 3 adet art kameraya ve bir adet ön kameraya sahip model, 25 megapiksellik bir ana kamera çözünürlüğüyle satışa sunuldu. Bununla birlikte 8 megapiksellik bir ikinci kamera ve 5 megapiksel çözünürlüğünde bir üçüncü kamera da bulunuyordu. Samsung Galaxy A50, bu kameralar sayesinde 1080p (Full HD) görüntü kaydı yapabiliyordu. Lakin ne yazık ki 60fps değil, 30fps görüntü kaydı yapabiliyorsunuz. Art kameramızın diyafram aralığı F1.7 olmakla birlikte, portre modu, HDR, panorama, yapay zeka sahne algılama, sesli komut, otomatik odaklama, yüz algılama üzere özelliklere sahip.

Telefonumuzun ön yüzünü çevirdiğimizde ise damla çentik dizaynıyla birlikte bizi karşılayan 25 megapiksel çözünürlüğünde bir ön kamera bulunuyor. Ön kamera, tıpkı art kamera üzere 1080p @30fps görüntü kaydı yapabiliyor ve F2.0 diyafram açıklığına sahip. Bu kamera, tıpkı art kamera üzere portre modu, HRD, sesle komut, yüz algılama üzere özelliklere de sahip.

Samsung Galaxy A50 temel özellikleri:

 • Ekran: 6.4 inç
 • Ekran gövde oranı: 84.5%
 • Ağırlık: 166 gram
 • Arka kamera çözünürlüğü: 25, 8, 5 MP
 • Dahili depolama: 64/128 GB
 • RAM: 6 GB
 • Yonga seti: Samsung Exynos 7 Series
 • CPU frekansı: 2.3 GHz
 • Ekran çözünürlüğü: 1080×2340 piksel
 • Video kayıt çözünürlüğü: 1080p (Full HD)
 • Batarya kapasitesi: 4000 mAh
 • İşletim sistemi versiyonu: Android 11

Sonuç: Bugün Samsung Galaxy A50 hala alınır mı?

Bunca özelliği listeledikten sonra, gelelim içeriğimizin en kıymetli konusuna. 3 yıl evvel üretilen bir model olan Samsung Galaxy A50 hala alınır mı? Model A50, ekran tarafında epey kâfi donanıma sahip. Bununla birlikte, kamera tarafına geçtiğimizde ise sırf 1080p’ye kadar görüntü kaydı yapabilmesi, günümüz telefonları ile kıyasladığımızda düşük kalıyor. Fakat elbette, fotoğraf tarafında kâfi bir kamera çözünürlüğüne sahip.

Günümüz toplumsal medya uygulamaları neredeyse her geçen gün yeni özellikler ekleyerek güncelleme alıyorlar. 2019 yılında üretilen bir model, günümüz toplumsal medya uygulamalarında kâfi performans gösterecektir. Bununla birlikte, vakit zaman donma yahut kasma üzere sorunlar ile karşı karşıya kalmanız büyük bir ihtimal. Hatta, eski Android telefonlarda en çok şikayetçi olunan Instagram kıssalarında kasma sorununu de yaşayabilirsiniz.

Ama şayet gündelik bir telefon olarak Samsung Galaxy A50 kullanacaksanız, sizler için hayli hakikat bir seçim olacaktır.

Sizler için tüm özelliklerini bir ortaya getirerek günümüz ile kıyasladığımız Samsung Galaxy A50, 2022 yılında alınır mı sorusunu yanıtladık. Sizler Samsung Galaxy A50 modelini kullandınız mı? Kullandıysanız bizlerle tecrübelerinizi paylaşmayı unutmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.