Samsung-Apple yarışında kazanan belli oldu!

0 4

Araştırmacılara nazaran, Samsung ve Apple ortasındaki “rekabet” her gün gitgide artmaya devam ediyor. Bazen bu rekabet sattıkları telefonlar, pazar hissesi, kameralar dahil eserlerin kalitesi vb. ile ilgili olabiliyor. Ekseriyetle yılın her çeyreğinde oluşan rekabette ise kıymetli olan sayısal sayılar daha dikkat çekiyor. Raporlara nazaran, 2022’nin birinci çeyreğinde Samsung, akıllı telefon eserlerinin global sevkiyatlarında Apple’ı çoktan geride bıraktı. işte ayrıntılar.

Bankless Times tarafından yakın vakitte yapılan bir tahlil, iki büyük firma hakkında birtakım gerçekleri ve sayıları ortaya koyuyor. Samsung ve Apple için mevcut raporda sunulan bilgilerde, farklı satıcılar ve şirketler tarafından yapılan sevkiyatların global pazar hissesindeki istatistikleri sunuluyor.

Samsung, Apple ile olan rekabetinde önde

Araştırmacılar Samsung’un 2022’nin birinci çeyreğinde 73,6 milyon akıllı telefon satışı yaptığını tespit etti. En yakın rakibi Apple ise, dünya çapında 56 milyon adet sevkiyat gerçekleştirmiş. Böylelikle Samsung %23.4 oranında global pazar hissesinin yeni sahibi oldu. Bildirilen gerçek sayılara bakılırsa Samsung %23.4 yeni pazar hissesi elde ederken onu %18 ile Apple izledi. Fakat rapor, Apple’ın geçen yıla nazaran %2,2 büyüme elde etmeyi başardığını gösteriyor. Apple’ın müspet büyüme gösteren tek üretici olduğu da belirtilmiş.

Bu ortada Xiaomi, %12,7 pazar hissesiyle üçüncü sırada (39,9 milyon adet satış) yer alıyor onu OPPO ve Vivo (sırasıyla 27.4 milyon ve 25.3 milyon adet sevkıyat) izliyor. Rapor ayrıyeten, Xiaomi’nin pazar hissesinin geçen yıla nazaran değerli ölçüde düştüğünü belirtiyor. OPPO ve VIVO, pazar hissesinde (yıldan yıla) keskin bir düşüş de yaşamış.

Samsung, bu yıl en düzgün Android akıllı telefonlarını piyasaya sürdü ve Samsung Galaxy S22 Ultra en çok satan model olarak en üst sırada yer almayı başardı. Samsung bu başarıyı yaratıcı ve yenilikçi eserleriyle başardığı iddia ediliyor. Araştırmayı yürüten Bankless Times CEO’su Jonathan-Merry, Samsung’un bu muvaffakiyetinde kullanıcılarına düşük düzey modellerden orta düzey modellere kadar çeşitli seçenekler sunmasının tesiri olduğunu da belirtiyor.

2022 yılı birinci çeyrek satışlarını gösteren tablo

Merry,Samsung, tüketici muhtaçlıklarını karşılayan cazibeli ve yenilikçi eserler yaratmasıyla tanınıyor. Orta-düşük düzeyli modellere odaklanan uzun vadeli stratejisi sayesinde akıllı telefon pazarında başkan bir pozisyon oluşturdu. Ek olarak, son kullanıcı tecrübesine odaklanması, kıymetli satışlar yaratan geniş bir yelpazede farklılaştırılmış eserler sunmasını da sağladı.” açıklamasını yaptı.

Bankless Times ayrıyeten *IDC’den (International Veri Corporation) 2022’nin birinci çeyreğinde global akıllı telefon pazarı sevkiyatlarındaki genel daralmaya ait birtakım istatistikleri de paylaştı. IDC istatistiklerine nazaran, akıllı telefon sevkiyatları birinci yılda yıllık yaklaşık olarak %8,9 düştü.

*IDC: ABD merkezli market araştırmaları şirketi

IDC’nin araştırma yöneticisi Nabila Popal’a nazaran, global sevkiyatlardaki düşüşün temel nedenlerinden biri, temel cep telefonu bileşenlerinin mevcut sınırlamaları. Ayrıyeten, global enflasyonun ekonomik belirsizlikle birleştiğinde akıllı telefonlara olan talebi azalttığını da kelamlarına ekliyor. Son olarak Rus-Ukrayna savaşının da üreticilerin yılın ikinci yarısı için büyüme planlarını tekrar gözden geçirmelerine neden olduğu da belirtilen değerli bilgiler ortasında yer alıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.