Rusya’dan şaşırtan kripto para hamlesi!

0 3

Rusya‘nın finansal izleme ajansı Rosfinmonitoring Cuma günü yaptığı açıklamada, Moskova’nın bir milletvekilinin “kriptomani” olarak isimlendirdiği bir süreci duyurdu. Bu sistem kripto para ünitesi süreçlerini izlemek için yazılım kullanacak.

Rusya Merkez Bankası, finansal istikrar tasalarını öne sürerek kripto para üniteleri konusundaki kuşkularını uzun müddettir lisana getiriyordu. Bu kapsamda kripto para topluluğuna yönelik çalışmalar da artırıldı. Rosfinmonitoring’in lideri Yuri Chikhanchin, Rusya’nın kripto para üniteleriyle ilgili belli ceza davalarını aslında belirlediğini ve ajansın sistemlerini geliştirmek ve şu anda zımnî olan süreçleri ve blok zincirlerini belirlemek istediğini de kelamlarına ekledi.

Rusya’dan şaşırtan kripto para hamlesi!

Chikhanchin, “Kripto para ünitelerinin dayandığı blok zinciri teknolojisi, süreçleri kaydediyor, lakin cüzdan sahiplerinin kimliğini belirleyemiyor. Bu da dolandırıcılık üzere durumlarda bireylerin takip edilmesini zorlaştırıyor” sözlerini kullandı.

Rusya parlamentosunun alt meclisindeki finans komitesi lideri Anatoly Aksakov Perşembe günü, kripto para ünitelerini düzenlemeye ait yasa taslağının sonbaharda meclise sunulacağını söyledi. Aksakov, Rusya’da sıkı bir halde düzenlenen kumar kesimindeki “kriptomaniyi” anlatarak, “Açıkçası sıkı bir düzenleme olacak” dedi. “

Yeni sistem sayesinde takipler çok daha kolay yapılacak ve kripto kesimi daha “güvenli” bir hal alacak. Fakat bu beklentiler akıllara kripto para topluluğundaki özgürlüğün tamame gidebileceği sorusunu da getiriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.