Rusya’daki bir robot satranç turnuvasında rakibinin parmağını kırdı! [Video]

0 5

Bir makine ayaklanmasının uyarısı ne olabilir ki, Rusya’daki bir turnuva sırasında satranç oynayan bir robot yedi yaşındaki bir çocuğun parmağını yakaladı ve kırdı. Bu, bir yapay zekaya sahip robotun hassaslık kazanması ve şiddetli bir öfke nöbeti geçirmesi olayı mıdır bilinmez fakat kaza olduğu çok açık en azından robotun yapımcılarının argüman ettiği formda.

Olay, 19 Temmuz’da başkentte 13 Temmuz – 21 Temmuz tarihleri ​​arasında düzenlenen Moskova Satranç Açık Turnuvası sırasında meydana geldi. İsmi Christopher olarak bildirilen çocuk, dokuz yaş altı kategorisinde yarışıyordu ve yeni bir atak yaparken parmağını Robota kaptırdı. Parmağı kapan robot çocuğun parmağını maalesef ki kırdı. Rusya Satranç Federasyonu lider yardımcısı Sergey Smagin‘e nazaran çocuk, robot hareketini tamamlamadan evvel atak yaptığı için hatalı olduğunu düşünüyor.

Robotla satranç oynayan çocuğun parmağı kırıldı

Aşağıdaki görüntüde da görebileceğiniz üzere, o gün zati üç oyun oynamış olan robot, ileri hakikat hareket ediyor ve Christopher’ın parmağını yakalıyor. Bir bayan çocuğun yardımına koşmadan evvel birkaç saniye boyunca robot çocuğun parmağını eziyor. Etraftaki üç adam da yardım etmeye çalışıyorlar ve en sonunda çocuk acı içinde oradan uzaklaşıyor.

Satranç Lideri Smagin hatanın birçoklarını çocuğa atan bir açıklama yaptı. SmaginBelli güvenlik kuralları var ve çocuk görünüşe nazaran onları ihlal ediyor. Harekete geçmeden evvel beklemesi gerektiğinin farkında değildi. Bu son derece ender bir hadise, hatırlayabildiğim birinci olay.” dedi.

Moskova Satranç Federasyonu lideri Sergey Lazarev, “Robot çocuğun parmağını kırdı. Bu elbette kötü” açıklamasını yaptı. Lazarev, robotun yaklaşık 16 yıldır satranç oynadığını ve evvelki birçok yarışlarda rakiplerinin parmağını kırmadan ve şiddet hareketleri uygulamadan yarıştığını kaydetti.

Robot tarafımızca kiralandı, birçok yerde uzmanlarla birlikte uzun müddet sergilendi. Anlaşılan operatörler gözden kaçırmış. Çocuk bir atılım yaptı ve ondan sonra robotun yanıt vermesi için vakit vermemiz gerekiyor. Lakin çocuk tez etti ve robot onu yakaladı. Robotla hiçbir ilgimiz yok” dedi.

Dokuz yaş altı kategorisinde Moskova’nın en yeterli otuz satranç oyuncusundan biri olduğu söylenen Christopher, kırık ve çizik parmağını çabucak alçıya aldırmış. Sonraki gün kalan maçlarını oynayarak ve turnuvayı tamamlayarak bir robot tarafından hücuma uğrayan biri için dikkate kıymet ölçüde yürek gösteren çocuk ayrıyeten ödül merasimine katılıp evraklarını de imzaladığı açıklandı.

Christopher’ın ebeveynlerinin savcılık ofisiyle temasa geçtiği bildirildi, lakin Moskova Satranç Federasyonu çiftle görüştüklerini ve durumu çözmeye çalıştıklarını söyledi. Smagin, “[Robot] birçok açılışta performans sergiledi. Görünüşe nazaran çocukların bu hususta uyarılması gerekiyor.” dedi.

Robot ile çocuk ortasında yaşanan bu olay için fikirlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.