Rekabet Kurumu sahibinden.com’a soruşturma açtı!

0 3

Rekabet Konseyi, Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz. ve Tic. AŞ (sahibinden.com) hakkında bir soruşturma başlattı. İkinci el denilince akla gelen ve milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edilen platformun artık başı sıkıntıda.

Rekabet Şurası, sahibinden.com hakkında “faaliyet gösterdiği pazardaki hakim durumunu berbata kullandığı” savıyla soruşturma açılmasına karar verdi.
Rekabet Kurumunun internet sitesinde yayımlanan duyuru ise şu istikamette: “şirketin emlak ve vasıta satış ile kiralama hizmetlerine yönelik çevrim içi platform hizmeti pazarlarında sahip olduğu hakim durumunu çok fiyat uygulamak suretiyle berbata kullandığı tezi üzerine yürütülen ön araştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.”

Rekabet Kurumu sahibinden.com’a soruşturma açtı!

Günümüzde bilhassa ikinci el araba piyasasında artan fiyatlar önemli manada domino tesiri yaratıyor. Bu kapsamda ikinci elde büyük bir kitleye hitab eden sahibinden.com’un da önemli bir kelam hakkı var denebilir. Artan fiyatların ve artan rekabetin daha da büyümesine sebep olan platformun fiyat skalası hakkında belli bir denetleme yok. Bu sebeple bir şeyin fiyatı arttığında domino formunda her şeyin fiyatı artabiliyor. Öte yandan, duyuruda, kelam konusu kararın bilgilendirme içerikli olduğu ve hakkında soruşturma açılanların Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettikleri, ilgili Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları yahut kalacakları formunda yorumlanamayacağına işaret edildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.