PlayStation 6 Ne Zaman Çıkacak?

0 6

Oyun konsolları konusunda Microsoft ile büyük bir rekabet içerisinde olan Japonya merkezli teknoloji devi Sony, iki yıl evvel birçok gelişmiş teknolojileriyle dikkat çeken yeni kuşak konsolu PlayStation 5’i tanıtmıştı. Sonrasında ise şirketin farklı PS5’ler üzerinde çalıştığı savları ortaya çıkmıştı. Geçtiğimiz haftalarda da bu konsol hakkında yeni bilgiler gelmişti.

Tüm bunlar devam ederken oyunseverler, PlayStation 6’nın ne vakit çıkacağını da yavaş yavaş merak etmeye başlıyordu. Artık ise bu bahiste kıymetli bir gelişme yaşandı. Ortaya çıkan saklı bir evrak, Sony’nin bu aygıt için planlarını gün yüzüne çıkardı.

Sony, yeni PlayStation’u 2027’den evvel çıkarmayı planlamıyor

Bahsi geçen doküman, Birleşik Krallık’ın rekabet otoritesinin Microsoft’un Activision Blizzard’ı 68 milyar dolara satın alma teklifine yönelik derinlemesine incelemesinin bir kesimi olarak bugün herkese açık bir formda paylaşıldı.

Bilindiği üzere Sony, Microsoft ve Activision ortasındaki bu birleşmeye şiddetle itiraz ediyor. Dokümanda yer alan bir metin de Call of Duty’nin PlayStation’da kalma müddetiyle alakalı bir kısmı içeriyor. Sony, burada tanınan seriye erişimini 2027’de kaybedeceğini vurgu yapıyor. Devamında ise asıl dikkat çeken kısım geliyor ve şirket, PlayStation konsolunun bir sonraki jenerasyonu çıktığında CoD’a ve başka Activision oyunlarına olan erişimi kaybedeceğini aktarıyor.

Bu evraktan, Sony’nin 2027’den evvel yeni PlayStation’u çıkarmayı planlamadığını anlamak mümkün. PS6 için net bir tarih bulunmasa da yeni aygıt için daha önümüzde en az beş yılın bulunduğunu ve 2020’de çıkan PS5’in uzun bir mühlet en ön sırada yer almaya devam edebileceğini söyleyebiliriz. PS5, 2013 yılında piyasaya sürülen PS4’ten tam yedi yıl sonra çıkış yapmıştı.

Call of Duty olayına gelecek olursak, Sony’nin hakikaten oyuna erişimi kaybedip kaybetmeyeceği konusunda tartışmalar devam ediyor. Lakin Xbox lideri Phil Spencer, birkaç hafta evvel yaptığı açıklamalarda bunun gerçekleşmeyeceğini, PlayStation var olduğu sürece CoD’un da orada olacağını söyleyerek bir nevi bu tartışmayı bitirmişti

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.