PlayStation 5 Kırıldı! Korsan Oyun Yüklemek Mümkün Olacak

0 5

Sony’nin Kasım 2020’de piyasaya sürdüğü yeni jenerasyon PlayStation 5 oyun konsolu, donanım iyileştirmelerinin yanı sıra yeni güvenlik sistemlerini de beraberinde getirdi. Hackerların çıktığı birinci günden bu yana yaptıkları kırma teşebbüsleri, IPV6 ilişki dayanağından de nemalanan güvenlik nedeniyle pek başarılı olamadı.

Bugünse aslında beklenenden çok daha erken bir vakitte PlayStation 5’in en sonunda kırıldığı paylaşıldı. Üstelik PlayStation 5’in birinci jailbreak’ini yayımlayan isimler, PlayStation topluluğunun yakından tanıdığı isimlerden oluşan şampiyon takımıydı.

Jailbreak ile neler yapılabiliyor?

PlayStation 5’in yayınlanan birinci jailbreak’i, SpecterDev, TheFloW, psxdev, flat_z, Zecoxao, Znullptr ve Chendochap üzere isimlerin birlikte çalışmasıyla tamamlandı. Jailbreak ile birlikte kullanıcıları, PlayStation 5’in ‘debug’ arayüzüne ve kök dosyalarına erişim imkânı bulacak.

PlayStation 5 jailbreak’i ile korsan oyun yüklemenin önü yakında açılabilir:

Yayınlanan jailbreak sürümü, şimdi yalnızca hackerların yararına olacak özelliklere yer veriyor. Hackerlar, bundan sonra geliştirecekleri araçlar ve özelliklerle korsan oyun yüklemenin de önünü açabilecekler.

Öte yandan jailbreak’in duyurulmasında aracı olan Lance McDonald, jailbreak ile paylaştığı görüntüde bir sürprize de yer verdi. McDonald, jailbreak ile birlikte oyuncuların bir türlü kavuşamadığı, PlayStation arşivlerinin bilinmeyen oyunu “P.T.”yi “.pkg” uzantılı belge ile konsola yüklüyordu. Yükleme süreci, görüntüden gördüğümüz kadarıyla başarılı oluyordu. Ama oyuna erişilip erişilemediği konusunda bir bilgi bulunmuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.