Play Store’dan Kaldırılan ‘İzinler’ Bölümü Geri Dönüyor

0 3

Verilerimizin kapalılığı son vakitlerde büyük bir ehemmiyet kazanmışken, uygulama mağazaları da bu hassasiyete uygun olarak kimi yenilikler getirmişti. Bunlardan birisi de mağazalarda uygulamaların istedikleri müsaadeleri, uygulamayı indirmeden evvel ayrıntılıca inceleyebilmemizdi. Ama Google, geçtiğimiz hafta bu mevzuda dikkat çeken bir harekete imza attı.

Şirket, Play Store mağazasında uygulama sayfalarında yer alan ‘İzinler’ kısmını ‘Veri Güvenliği’ başlığı altına taşımıştı. Ancak bu kısımdaki müsaadeler, geliştiriciler tarafından listeleniyordu. Yani Google, uygulama müsaadelerini kendisi listelemiyor, bu da sadece geliştiricilere güvenmemiz gerektiği manasına geliyordu. Kelam konusu düzenleme reaksiyon çekince Google da geri adım atma kararı aldı.

İzinler kısmı geri dönüyor:

Android Developers (Android Geliştiricileri) resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda şirket, ‘İzinler’ kısmının yeniden uygulama mağazasına döneceğini paylaştı. Paylaşılan açıklamada “Veri güvenliği kısmı, kullanıcılara bir uygulamanın kullanıcı bilgilerini nasıl topladığı, paylaştığı ve güvenliğini sağladığı konusunda kolaylaştırılmış bir görünüm sağlar, fakat tıpkı vakitte, kullanıcıların bir uygulamanın muhakkak kısıtlı datalara ve aksiyonlara erişme yeteneğini anlamaları için uygulama müsaade bilgilerini basitçe görüntülenebilir hale getirmek istiyoruz.” Tabirlerine yer verildi.

Google Play Store’daki Data Güvenliği kısmı, Mayıs 2021’de duyurulmuş ve bu yıl nisan ayında kullanıma sunulmuştu. Uygulama geliştiricileri, bu kısımda topladıkları kullanıcı bilgileriyle neler yaptığı konusunda bilgi sunmak zorunda. Bu kısım geliştiriciler tarafından doldurulurken Google, sunulan bilgiler ve gerçek ortasında rastgele bir uyumsuzluk bulması durumunda karşı aksiyon alıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.